عایق بندی ساختمان

تاریخچه

نیاکان ما در گذشته از روش سنتی كاه گل برای عایق نمودن سقف‎ها استفاده می‎کردند که دردسرهای بسیار ی هنگام بارندگی‎های شدید داشت سپس روش قیرگونی و آسفالت که تا چهل سال گذشته مرسوم بوده جای آن را گرفت.
با گذشت زمان و آشنایی مردم از بحث ایزولاسیون و در پی آن مصرف قیر برای پوشش حفاظتی و رطوبتی عاملان توزیع آن را تشویق برای بهینه كردن و ساده نمودن جابجائی و عرضه این محصول نمود بطوری كه آن را به صورت لایه ای نازك با مقوا یا گونی كنفی نازكی با قیر آغشته به شكل رول در بازار میفروختند که با پیدایش عایق‌های رطوبتی(ایزوگام) و مزیت‌های این نوع عایق‌ها به تدریج جای خود را به این عایق‌ها دادند.

حتما تا کنون به برخی نام های تجاری که اشتباها به جای نام خود محصول استفاده می شوند، برخورد و دقت کرده اید. معمولا این اشتباه وقتی رخ می دهد که اولین برند از محصولی وارد یک منطقه می شود و مردم نیز به دلیل عدم آگاهی نام برند را به جای نام خود محصول استفاده می کنند و پس از مدتی اصلاح آن تقریبا غیر ممکن می شود. و این یک برند سازی اتفاقی و بسیار ماندگار برای تولید کننده آن محصول خواهد بود . ایزوگام هم یکی از این اشتباهات اصطلاحی است که در بازار رایج شده است و نام تجاری یک برند بوده است ! بله ، در واقع ایزوگام یک نام تجاری است که آن را به جای عایق رطوبتی پیش ساخته بر پایه ی تیشوی پشم شیشه استفاد می کنند و در بین مردم رایج شده است.

در سال ۱۳۵۰ شرکت ایزوران با هدف تولید انواع الیاف شیشه جهت عایق بندی حرارتی و برودتی، دانش فنی روز آلمان را باهمکاری متخصصین آلمانی بکار گرفت. به همین منظور شرکت ایزوران که وابسته به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران بود، در سال ۱۳۵۴ تولید انواع عایق‎های رطوبتی با نام تجاری ایزوگام را در دستور کار خود قرار داد و با اعزام متخصصین آن شرکت به کشور ایتالیا و دستیابی به دانش فنی تولید ایزوگام، شروع به ایجاد واحد تولید عایق رطوبتی با ظرفیت سه میلیون مترمربع در سال نمود. با خرید ماشین آلات تولیدی از کشور ایتالیا، پس از نصب و راه اندازی، در سال ۱۳۵۶ به بهره برداری کامل رسیده و رسما شروع به فعالیت تولید عایق پیش ساخته نمود.

عایق بندی ساختمان -
موارد کاربردی

ایزوگام پوشش مقاومی از قیر و الیاف مصنوعی است که با گرما بر بستر بام چسبانده می‌شود و از نفوذ آب و رطوبت به محیط زیر خود جلوگیری می‌کند. عمر ایزوگام بطور میانگین۱۰ سال است.

ایزوگام پدیده‌ای است صنعتی و متکی به دانش، آزمودگی (تجربه) و فناوری در راستای ایمن‌سازی سازه‌ها در برابر نم و رطوبت پیش آمده از بارش برف و باران.

ایزوگام به علت سبکی و مقاومت زیاد به تنهایی یک عایق رطوبتی کامل جهت موارد ذیل می‌باشد:

پشت بام‌ها ،ایرانیت،پی ساختمان،استخرها،مخازن آب،تونل‌ها،کانال‌های آبیاری،سرویس‌های بهداشتی،سردخانه‌ها،سدها،پل‌های هوایی،باند فرودگاه،پارکینگ‌های طبقاتی،مرغداری‌ها،لوله‌های آب گاز، نفت،دامداری‌ها و غیره…

 

تعمیرات و نگهداری

با توجه به اینکه تعمیر و تعویض ایزوگام کاری دشوار است و موجب ایجاد دلمشغولی برای ساکنین ساختمان می‌شود، بهتر است تا حد امکان با رعایت نکاتی عمر مفید ایزوگام را به حداکثر برسانیم.

هر چه مراقبت و نگهداری از ایزوگام بهتر انجام شود، نیاز به تعویض و تعمیر آن کمتر خواهد بود و در نتیجه هزینه‌های مادی و معنوی کمتری بر شما وارد خواهد آمد.

  1. دقت کنید که راه‌های جریان آب مسدود نشوند. اگر این مسیرها مسدود شده باشند، آب روی بام جمع می‌شود و در صورت یخ زدگی، و ماندن طولانی می‌تواند به ایزوگام آسیب وارد کند.
  2. در هنگام رفت و آمد روی بام، دقت شود که از کفش‌های نامناسب که ممکن است به عایق صدمه بزنند، استفاده نکنیم. اگر بتوان برای حرکت روی بام از دمپایی‌های نرم و مخصوص استفاده شود، عمر ایزوگام به حداکثر خواهد رسید.
  3. مراقب باشید اجسام تیز و فلزی روی ایزوگام باقی نمانند. همچنین دقت کنید که مصالح ساختمانی و خرده سنگ و سایر اجسامی که می‌توانند سطح ایزوگام را خراب و سوراخ کنند، روی آن باقی نماند.
  4. اگر قصد دارید روی ایزوگام را با کاشی و موزائیک بپوشانید، پیش از شروع به کار کاشی‌کاری دیوارها، ایزوگام را با یک لایه سیمان نازک بپوشانید تا در هنگام کاشی‌کاری دیوارها، به آن آسیب وارد نشود.
  5. مراقب باشید مواد نفتی مانند گازوئیل، نفت و بنزین روی ایزوگام ریخته نشود، چون موجب آسیب دیدن آن خواهد شد.