قهوه

دلیل متفاوت مفید بودن قهوه و کاربرد آن در خانه داری

اگر به قهوه فقط به عنوان یک نوشیدنی آرام بخش نگاه می کنید، کاربردهای قهوه در خانه داری را دراین مطلب مطالعه کنید. قهوه کاربردهای فوق العاده مفید و مورد نیاز برای خانم های خانه دار دارد.قهوه علاوه بر اینکه برای بدن مغذی است در کارهای خانه داری و فعالیت های روزمره نیزمفید است .در ادامه تعدادی فعالیت های خانه داری که قهوه میتواند در آن مفید باشد آورده شده است.

 

کاربرد قهوه در خانه داری

 

۱-حذف بوهای نامطبوع:

نگهداری قهوه در کابینت یا ماشین، بوهای نامطبوع را از بین می برد . سه قاشق غذاخوری دانه قهوه را در ظرفی بریزید و هر جایی از خانه یا ماشین که مایل هستید قرار دهید.رایحه تند و شدید قهوه بوهای شیمیایی و نامطبوع را خنثی میکند.

۲-تازه نگه داشتن نمک و شکر:

اصولا نمک و شکر وقتی نمناک میشود، بصورت گلوله ای و به هم چسبیده در می آید ، یک راه حل ساده برای جلوگیری از این مشکل آن است که، مقداری دانه قهوه داخل ظرف نگهداری نمک و شکر بریزید.

 

۳-کارآیی قهوه به عنوان یک نرم کننده پوست:

اگر قهوه را با یک لوسیون بدن ترکیب کنید یک نرم کننده عالی برای پوست های زبر و خشک به دست آورده اید.

۴-محافظت از حیوانات خانگی در مقابل حشرات:

دقت کنید که وقتی حیوان خانگی خود را به پارک میبرید مورد آسیب حشرات مثل ساس و پشه و مورچه و شپش قرار نگیرد برای این کار باید قبل از بیرون رفتن از خانه مقداری قهوه روی پوست حیوان بمالید تا جلوی هجوم حشرات را بگیرد.

 

۵-کاربرد قهوه در رشد و پرورش گیاهان:

قهوه ،دارای مواد مغذی و مفید زیادی برای رشد گیاهان است ، موادی مثل کلسیم ، منیزیم و نیتروژن. بعلاوه میزان اسیدیته خاک را بالا میبرد که سبب غنی سازی خاک میشود و شرایط را برای رشد و پرورش گیاه مساعد میکند.

۶- تمیز کردن پارکت:

برای تمیز کردن پارکت و رفع خط و خش محلول غلیظی از آب و قهوه درست کنید و با آن کف زمین را بسابید.در ماه، چند بار این کار را انجام دهید تا کفپوش منزل شما کاملا تمیز و براق شود .

 

۷-رفع بوهای ناخوشایند از دست و یا بدن :

آشپزی و آماده سازی مواد غذایی مثل سیر، پیاز ، ماهی و غذاهای دریایی بوی ناخوشایندی روی دست به جا میگذارد که با صابون برطرف نمی شود .برای رفع بو، مقداری قهوه در دستتان بگیرید و بعد از چند ثانیه رها کنید قهوه مثل یک دئودورانت طبیعی عمل میکند.

۸-ماسک مو برای تیره کردن موهای سفید:

بعد از شامپو زدن موها ،مقداری قهوه از ریشه تا نوک مو بمالید. اجازه دهید ده دقیقه روی سر بماند سپس آنرا بشویید و نرم کننده به مو بزنید این ماسک آبرسان قوی برای مو محسوب می شود و باعث می شود موی سفید دوباره تیره شود.

 

۹-رفع جای گزیدگی حشرات در حیوانات خانگی:

اگر حیوان خانگی دارید که از گزیدگی نیش حشرات رنج میبرد ،قهوه میتواند حشرات را از پوست آنها تمیز کند ، بو و طعم قهوه برای حشرات ناخوشایند است و بنابراین، مقداری قهوه روی پوست حیوان بمالید و اجازه دهید تا ده دقیقه بماند سپس آنرا با مقدار زیادی آب گرم بشویید و موهای حیوان را شانه بزنید تا تمام حشرات از پوست خارج شوند.

۱۰- تمیز کردن و برق انداختن کتری و ماهی تابه:

اگر کتری ، قابلمه ویا هر ظرفی را می‌شویید، و باز مقداری باقیمانده مواد غذایی و چربی روی آن باقی می ماند ، مقداری قهوه روی ظروف مورد نظر بپاشید تا این بار تمیز کردن ظروف راحت تر و بهتر انجام شود.

 

۱۱- شمع های معطر:

شما میتوانید عالی ترین رایحه قهوه را در منزل و گالری خود داشته باشید برای این کار کمی پارافین مایع و قهوه را داخل قالب شمع سازی بریزید ، سپس فتیله را جاسازی کنید و به آرامی بقیه پارافین مایع را بریزید وقتی پارافین کاملا خشک شد، شمع را از قالب جدا کنید شمع آماده را استفاده است.