ماشین ظرفشویی

امروزه دستگاه های مختلفی در انجام امور منزل برای کمک به بشر ساخته شده اند که در میان آنها می توان از ماشین ظرفشویی به عنوان یکی از بهترین وسایل کمکی در آشپزخانه نام برد. اما برای استفاده بهینه از این دستگاه نیز می بایست مواردی را رعایت نمود تا بتوان مدت زمان طولانی تری از خدمات آن بهره مند گردید. ما در ادامه به چند مورد از این راهکارها اشاره می کنیم:

الف- روشهای نگهداری از ظرفشویی:
۱- همواره از چفت شدن درب ماشین ظرفشویی و درب قسمت مواد شوینده قبل از شروع عملیات شست و شو مطمئن شوید.
۲- حتماً عملکرد آب پاش ها را بررسی نمائید.
۳- همیشه نسبت به صداهای ایجاد شده توسط دستگاه حساس باشید. وجود شیشه شکسته و دیگر بقایای مواد غذایی در داخل پمپ دستگاه اشکالات جدی بوجود می آورد.
۴- فیلترهای کف دستگاه را بعد از هر بار شست و شو حتماً رعایت کنید و از چینش بیش از حد ظرف داخل دستگاه خودداری نموده و از درگیر نشدن ظرفها با آب پاش ها حتماً مطمئن شوید.
۵- فیلترهای کف دستگاه را بعد از هر بار شست و شو حتماً از دستگاه جدا نموده و کاملاً تمیز نمائید.
۶- همیشه برای عملکرد بهتر دستگاه، باقیمانده غذاها را از داخل ظروف پاک کنید و بعد داخل دستگاه قرار دهید.
۷- از برنامه صحیح برای شست و شو استفاده نمائید تا در زمان و هزینه صرفه جویی گردد.
۸- همیشه از مواد شوینده، جلا دهنده و نمک اصلی استفاده نمائید.
۹- استفاده از سرکه و جوش شیرین در هنگام شست و شو می تواند مفید واقع گردد.

ب- جرمگیری ماشین ظرفشویی:
برای عملکرد بهتر دستگاه و پاک شدن چربیها و رسوبات موجود در مجاری آبپاشها و دیگر نقاط دستگاه، جرمگیری دوره ای امری ضروری می باشد. در این راستا جرمگیرهای مختلف پودری، ژله ای و مایع وجود دارند.
جرمگیرهای پودری: این نوع جرمگیرها همانند قرص های ظرفشویی استفاده می گردند و پس از قرار دادن در محل قرص و تنظیم سیستم بر روی برنامه ظروف خیلی کثیف دستگاه را راه اندازی نموده و پس از شست و شو عمل جرمگیری به پایان می رسد.
جرمگیر ژله ای و مایع: برای این نوع جرمگیرها قوطی حاوی مواد جرمگیر را تهیه و پس از جداسازی برچسب روی درپوش بطری بصورت وارونه از سبد بالایی آویزان می کنیم و برنامه شست و شو را بر روی ظروف خیلی کثیف تنظیم می نمائیم که مواد جرمگیر داخل بطری در زمان شست و شو به تدریج بر اثر گرمای آب از بطری خارج شده و عمل رسوب زدایی انجام خواهد شد.
فقط دقت داشته باشید که در زمان جرمگیری به هیچ عنوان مواد شوینده و ظرف داخل دستگاه قرار ندهید و پس از اتمام جرمگیری یکبار برنامه آبکشی را اجرا کنید تا اثرات جرمگیر مصرفی کاملاً از سیستم پاک شود.
در پایان می توان از سرکه سفید و جوش شیرین به عنوان یک رسوب بر (جرمگیر) ملایم به جای جرمگیرهای شیمیایی فوق استفاده نمود.

 

 

نرخ نامه