پنچرگیری و تعویض لاستیک

پنچرگیری سریع و آسان

پنچری لاستیک ازجمله اتفاقاتی است که همه راننده ها در طول سال ها رانندگی تجربه آن را دارند. همراه داشتن لوازم ضروری خودرو مانند جک و لاستیک و زاپاس اهمیت فراوانی دارد

نحوه استفاده از جک در پنچرگیری

برای جلوگیری از لغزش جک ،خودرو باید در زمینی مسطح، صاف و بدون سنگلاخ قرار بگیرد. برای رانندگی ایمن، چرخ زاپاس باید فشار هوای مناسبی داشته باشد، در هنگام تعویض چرخ، خودرو باید خالی از سرنشین، بار و چمدان باشد. اولین کاری که باید انجام دهیم، شل نمودن تک به تک پیچ های چرخ می باشد.

اهمیت ترمز دستی در پنچرگیری

در تعویض چرخ های جلو، ترمز دستی را بکشید تا از حرکت ماشین جلوگیری کنید. در هر خودرویی چهار مکان علامت گذاری شده برای قرار دادن جک وجود دارد ، دو تا در پشت لاستیک های جلو و دو تا در جلوی لاستیک های عقب . جک را هم راستا با علامت ها روی زمین قرار داده و خودرو رو بالا ببرید.

پیچ ها

پیچ چرخ ها را به دقت شل نموده و لاستیک پنچر شده را بیرون بیاورید. سپس لاستیک زاپاس را جایگزین نموده و سپس پیچ ها را بسته و ماشین را آهسته پایین بیاورید تا هر چهار چرخ بر روی سطح زمین قرار بگیرند. در این مرحله می توانید پیچ ها را سفت تر کنید. با اینکه آموزش تعویض تایر از مهارت های ضروری می باشد اما بهتر است از پنچر شدن تایر ها پیشگیری کنید.

نکات ایمنی بعد از پنچرگیری

استفاده از فشار سنج برای تنظیم باد مناسب تایرها مفید است. حداکثر سرعت مجاز نیز باید رعایت شود که این حداکثر سرعت، در هنگام استفاده از لاستیک زاپاس ۸۰ کیلومتر بر ساعت می باشد.