کولر گازی و داکت اسپلیت

نرخ نامه 

تاریخچه

اختراع کولر گازی توسط ویلس کریر از جایی آغاز شد که وی در جستجوی روشی برای خنک سازی دستگاه های چاپ بود. در آن زمان ویلس کریر در شرکت بوفالو واقع در نیویورک فعالیت داشت. این جستجو در نهایت منجر به تولید کولر گازی شد. تاریخ دقیق اولین استفاده از کولر گازی مربوط به هفدهم جولای سال ۱۹۰۲ میلادی می باشد. کولر گازی اختراع شده توسط کریر بیش از اینکه به کنترل دما بپردازد ، در کنترل رطوبت موثر بود. عملکرد این سیستم به گونه ای بود که هوا را در دور کویل سرد به گردش در می آورد و همین امر نیز منجر به خنک سازی هوا می شد و به علاوه رطوبت را تحت کنترل خود می گرفت. در آن زمان از این دستگاه به منظور خنک کردن دستگاه چاپ استفاده می شد. در واقع عملکرد این سیستم به گونه ای بود که موجب می شد تا جوهر و کاغذ با هم هم تراز باشند و نتیجه این عملکرد نیز افزایش کیفیت چاپ بود.

نتیجه مثبت این اختراع در افزایش کارایی محل کار موجب شد که کریر به فکر راه اندازی کارخانه تهویه مطبوع کریر بیافتد. پس از آن استفاده از انواع کولر گازی و سیستم های تهویه مطبوع در منازل و همچنین خودرو ها افزایش پیدا کرد تا جایی که در سال ۱۹۵۰ در بسیاری از منازل ، کولر گازی یافت می شد. برای اولین بار استفاده از کولر گازی در منازل مسکونی به سال ۱۹۳۳ بر می گردد. در آن زمان فردی در چاپل هیل واقع در کارولینای جنوبی ، کولر گازی را به خانه خود آورد. کولر گازی پرتابل و قابل حمل نیز برای اولین بار در ماسچوست اختراع شد. مخترع این نوع کولر گازی روبرت شرمن بود که در سال ۱۹۴۵ موفق به اختراع این نوع سیستم خنک کننده شد. کولر گازی پرتابل اولیه به گونه ای بود که در پشت پنجره قابلیت نصب داشت و علاوه بر کنترل دما و رطوبت دارای امکان تصفیه هوا با استفاده از فیلتر هوا را نیز داشت.

کولرگازی- کولر - سرمایش گرمایش -

موارد کاربردی

کولرهای گازی بر خلاف کولر های آبی رطوبت محیط را افزایش نمی‌دهند و در مناطق مرطوب کارایی بسیار زیادی دارند. از این رو برای محیط‌های شرجی بسیار مناسب می باشند .کولر گازی محصولی برای تهویه مطبوع می باشد که قابلیت سرمایش و گرمایش را دارد که با جذب هوای گرم داخل از طریق فرآیند تبخیر مایع مبرد به گاز در اواپراتور کولر باعث تولید هوای خنک و مطبوع می شود.اصلی ترین اجزای کولرگازی یک کمپرسور جهت متراکم کردن گاز مبرد، یک کندانسور بیرونی جهت خنک کردن مبرد ، یک بخارکننده جهت جذب گرمای هوا (اواپراتور)و شیر انبساط تشکیل شده است .

کولرهای گازی معمولاً در چند مدل ساخته می‌شوند:

کولرهای یک تکه یا پنجره‌ای سرد و گرم

کولرهای دو تکه (اسپلیت) سرد و گرم

کولرهای پرتابل (قابل حمل)

کولرهای ایستاده سرد و گرم

کولرهای سقفی یا کاستی سرد وگرم

کولرهای داکتی یا کانالی سرد وگرم (در این نوع ممکن است گرمایش به صورت کویل اب گرم باشد)

کولرهای چند شعبه یا مولتی وی (در ظرفیت های ۳۸۰۰۰ BTU به بالا در دو نوع تک فاز و سه فاز تولید میشود)

امروزه کولر های گازی یکی  از پرطرفدارترین و متداول ترین تجهیزات تهویه مطبوع بوده که برای تأمین سرمایش (و بعضاً همراه با گرمایش) در محیط های مختلف مسکونی، اداری و … مورد استفاده گسترده قرار می گیرند.

تعمیر و نگهداری

سرویس و نگهداری مناسب در شروع فصل گرم به میزان قابل توجهی در کاهش مصرف برق موثر خواهد بود.  فیلترها، کویل ها و پره های کولر گازی به طور مرتب نیاز به تعمیر و نگهداری دارند، تا در طول سالهای بهره برداری مؤثرتر و کارآمدتر عمل کنند. در صورتیکه نگهداری و تعمیر مورد توجه قرار نگیرد، می توان با اطمینان گفت عملکرد کولر گازی دچار یک افت و کاهش مداوم خواهد شد و این به معنی افزایش مصرف انرژی به طور پیوسته خواهد بود.