آمیار24
1092
2+
بنر زیر رسته

راهنمای مفید برای نگهداری از رادیو ها و پلیرها

 

نگهداری از رادیو و پلیرها مساله مهمی در طول عمر و بازدهی مناسب آنهاست. این دستگاه ها به عنوان محصولات الکترونیکی در مقابل بسیاری از شرایط آسیب پذیر هستند. در ادامه این متن راهنمای نگهداری از رادیو، پخش خودرو، وی سی دی پلیرها و ضبط صوت ها در سامانه خدمات آنلاین آمیار 24  ارائه شده است.

نگهداری از رادیو و پلیرها مساله مهمی است که باید در حین استفاده این محصولات رعایت شود. پلیرها و رادیو لوازمی الکترونیکی هستند که حالا بخشی از لوازم ضروری زندگی به حساب می آیند. نگهداری از رادیو و پلیرها امری تخصصی نیست و همه دارندگان این دستگاه ها باید آن را انجام دهند. پلیرها ابزاری هستند که به وسیله آنها می توان انواع فایل ها مثل سی دی ها، دی وی دی ها و کارت های الکترونیکی را اجرا نمود و با استفاده از رادیو نیز می توان به کانال های رادیویی سرتاسر جهان دسترسی داشت. امروزه با گسترش رادیوهای اینترنتی، هنوز هم رادیوهای سنتی جایگاه ویژه خود را در زندگی بشر داشته، و با استفاده از آنها می توان به انواع شبکه های رادیویی در مناطق دور از اینترنت هم دسترسی داشت. با نگهداری از رادیو می توان تا سال های بازدهی مناسب و اصولی را از آنها انتظار داشت.

 نگهداری از رادیو و پلیرها در برابر نویزها و پارازیت ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. رادیوها در مقابل پارازیت ها یا همان نویزها بسیار تاثیر پذیر هستند و این مساله به عنوان یکی از دغدغه های افراد استفاده کننده از تبدیل شده است. نویز یا پارازیت می تواند در دراز مدت گیرنده های رادیو شما را ضعیف کند و طول عمر آن را کاهش دهد. همچنین اگر رادیو خانگی شما دارای نویز بود می توانید لوازمی که باعث ایجاد پارازیت می شود را از آن دور کرد. جارو برقی، تلفن همراه، همزن های برقی و ریش تراش ها از جمله وسایل پارازیت دار هستند.

 

ثبت درخواست

 

پلیرها و انواع آن

پلیرها دستگاه هایی هستند که با استفاده از آنها می توان انواع فایل های صوتی و تصویری را اجرا کرد. امروزه اکثر فایل ها به صورت کدهای دیجیتالی درآمده است و بر روی سیستم عامل های مختلف و با کمک پلیرهای نرم افزاری اجرا می شوند اما هنوز هم پلیرهای کلاسیک و فیزیکی جای خود را حفظ کرده اند و به کمک شان  می توان فایل های منتخب خود را تماشا کرد.

انواع پلیر در بازار به صورت زیر عرضه می شود:

·       دی وی دی پلیر

·       سی دی پلیر

·       موزیک پلیر یا پخش های خودرو

·       انواع ضبط

در ادامه مطلب نگهداری از انواع دسته بندی بالا را مرور می کنیم

  

نگهداری از رادیو خانگی

·       رادیوهای خانگی دارای پیچ های دستی برای تنظیم میزان طول موج است. در استفاده از پیچ دستی تنظیم طول موج دقت شود تا آن بیش از حد باز و بسته نشود، چون در این صورت احتمال بریدگی و خراب شدن این پیچ وجود دارد، و در این صورت دسترسی شما به کانال هم مختلف رادیویی قطع خواهد شد.

·       رادیوها دارای یک اسپیکر برای پخش صدا هستند. باید بدانیم که رادیو یک رسانه است و با یک آمپلی فایر تفاوت دارد، به همین دلیل توصیه می شود برای نگهداری از رادیو هیچ وقت صدای آن را در حالت حداکثر باز نکنید. چرا که صدای بلند علاوه بر صدمه به اسپیکر دستگاه باعث ایجاد نویزهای مخرب نیز می شود.

 

ثبت درخواست

 

راهنمای نگهداری از رادیو و پلیر ماشین

 نگهداری از رادیو و پلیرهای خودرو که با نام پخش شهرت دارند دارای اهمیت زیادی است. معمولا رادیو پخش های خودرو بیش از رادیو های دیگر در معرض وجود نویزها هستند و این به دلیل وجود قطعات مکانیکی و الکتریکی مختلف در ماشین، و حرکت کردن خودرو است. اما برای رفع نویزها از رادیوی ماشین می توان به شیوه های مختلفی اقدام کرد:

·        اگر رادیو شما نویز دارد سعی کنید در اولین مرحله دستگاه های پارازیت دار از آن دور شود.

·       اگر رادیو پخش شما همچنان دارای نویز بود باید اتصالات برقی ماشین از جمله بست های باتری و اتصالات وایر را بررسی کنید

·        شل بودن بست ها باعث ایجاد نوسانات برقی و ایجاد نویز می شود.

·       می توان برای نگهداری از رادیو  با نصب یک خازن 0.1 میکروفارادی 150 ولت سر راه ورودی رادیو پخش از نویزهای ایجاد شده جلوگیری کرد و طول عمر پخش خودرو را افزایش داد.

·       نگهداری از رادیو و پلیرهای خودرو با رعایت نظافت به موقع داخل خودرو مرتبط است.

     

     گرد و خاک یکی از دشمن های اصلی لنز سی دی خوان پلیر یا پخش شماست، علاوه بر این، گرد و خاک به زیر کلیدها و قطعات داخلی این دستگاه نفوذ کرده و بر کارایی مناسب آنها تاثیرگذار خواهد بود. به همین دلیل سعی کنید همواره فضای داخل ماشین، خصوصا قسمت های نزدیک به پخش از گرد و خاک پاک و تمیز باشد.

·       علاوه بر گرد و خاک، رطوبت و گرمای زیاد نیز باعث صدمه زدن به پخش ماشین می شود. سعی کنید برای تمیز کردن پخش ماشین از آب استفاده نشود، و نهایتا با یک پارچه مرطوب کاملا نم پس داده، این وسیله را تمیز نمود.

·       سعی کنید از وارد شدن دمای زیادی به پخش خودرو جلوگیری شود. در زمستان ها برای نگهداری از پخش خودرو همواره بخاری خودرو را بر روی اندازه متوسط تنظیم نمایید.

 

ثبت درخواست

 

نگهداری از رادیو و پلیرهای خودرو و پورت های USB  از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر برای مدتی قصد ندارید از فلش مموری پخش خودروتان استفاده کنید آن را جدا کنید. این کار علاوه بر ایجاد صدمات فیزیکی، باعث کاهش عمر فلش و پخش خودروی شما می شود. زیرا استفاده نکردن طولانی مدت از فلش مموری وصل شده به پخش باعث از بین رفتن سلول های داخلی فلش شده و این حافظه دیگر برای سایر دستگاه ها و سیستم عامل ها قابل خواندن نخواهد بود و با خطای USB Device Not مواجه خواهید بود.

 

نگهداری از  وی سی دی پلیرها مهمتر از نگهداری از رادیو و پلیرها

نگهداری از رادیو و پلیرها باید به صورت منظم و با بهترین شکل انجام شود. سی دی یا دی وی دی پلیرها لوازمی هستند که با بسیار آسیب پذیر هستند.

·        اولین نکته برای نگهداری از وی سی دی پلیر مراقبت از درب سی دی است. این درب حساسیت زیادی دارد. برای گذاشتن سی دی یا دی وی دی بر روی آن از کمترین فشار ممکن استفاده شود.

·       اگر درب آن باز و بسته نمی شود، دلیلش را در تسمه دی وی دی رام جستجو کنید. تعویض این قطعه کار سختی نیست. می توانید  یک تسمه 22 یا 23 تهیه کنید و با پیچ گوشی ساده محفظه سی دی رام  را باز کنید و تسمه جدید را جایگزین تسمه قبلی کنید.

·       زمان استفاده از دی وی دی پلیر به هیچ وجه آن را روی فرش یا پتوهایی اکه الکتریسته ساکن تولید می کنند قرار ندهید.

·       بعضی دستمال ها نیز دارای الکتریسیته ساکن هستند. الکتریسیته ساکن می تواند به دلیل بدنه فلزی این دستگاه، زمینه ساز اتصالی ها بزرگتر در آن شود. بردها در برابر اتصالات بسیار ضعیف و حساس هستند.

·       برای نگهداری از وی سی دی پلیر نیز این اهمیت وجود دارد که تا حد ممکن این وسایل دور از مکان های مرطوبت و در معرض بخار آب مثل آشپزخانه باشند.

·        دمای بالا نیز یکی از دشمنان اصلی انواع پلیرهاست. برای نگهداری از وی سی دی پلیر، آنها را درجایی قرار دهید که گردش هوای آزاد وجود داشته باشد. معمولا این دستگاه ها دارای فن تهویه هستند، از کار کردن این فن در هنگام کار دستگاه اطمینان پیدا کنید.

·       نکته خیلی مهم در مورد استفاده از این دستگاه ها بکار بردن دیسک سالم است. هرگز از دیسک های معیوب یا خش دار بر روی این دستگاه ها استفاده نکنید زیرا این کار باعث صدمه زدن به لنز دستگاه شده و شما مجبور خواهید شد مجدد هزینه کرده و لنز جدید تهیه کنید.

·       قبل از استفاده سی دی یا دوی وی دی در این دستگاه حتما آنها را با پارچه های نرم و کمی رطوبت پایین تمیز نمایید.

·        از پرتاب کردن یا صدمه زدن به ریموت این دستگاه خودداری کنید.

·        تا حد امکان کنترل دستگاه را از دسترس کودکان دور نگهدارید.

·       اگر باتری دستگاه شما ضعیف بود و یا تمام شد حتما آن را قبل از فاسد شدن از روی ریموت یا کنترل بردارید.

 

ثبت درخواست

 

 

نگهداری از رادیو و پلیرهای سنتی هم همانند محصولات نوین اهمیت دارد. اگر هنوز از این وسایل استفاده می کنید در نگهداری آنها کوشا باشید زیرا تولید اکثر آنها متوقف شده و قطعات آنها به سختی در بازار یافت می شود. برای نگهداری از ضبط صوت هم چند نکته را باید رعایت نمود. ضبط صوت عمدتا برای کارهای خبرنگاری کاربرد دارد. برای نگهداری از ضبط صوت از فشار واردکردن به آن، ضربه زدن و در معرض رطوبت قرار دادن آن خودداری کنید. اگر آنها قابلیت جیبی دارند به هیچ وجه آنها را در جیب قرار ندهید این کار باعث ایجاد صدمات ناخواسته با آنها خواهد شد.

درصورت خرابی و نیاز به تعمیر انواع پلیر از سامانه خدمات آنلاین تعمیر و نصب آمیار 24 کمک بگیرید.

اشتراک گذاری مطلب
LinkedinLinkedinLinkedin

دیگر مطالب پیشنهادی آمیار

مشاهده مطالب بیشتر