جهت-سین هشتم : سفر نکردن-آمیار24

سین هشتم : سفر نکردن

آمیار24-تاریخ مطلب-سین هشتم : سفر نکردن1399/01/17 Sunday
آمیار24-تعداد نمایش-سین هشتم : سفر نکردن655 بازدید
آمیار24-پسندیده-سین هشتم : سفر نکردن0+
سین هشتم : سفر نکردن-آمیار24-مطلب

اواخر بهمن بود و صدای پای آخرین ماه سال داشت قدم به قدم، نزدیک و نزدیک تر می شد. همه چشم انتظار اسفند بودیم تا اسپند روی آتش شویم و شروع به خانه تکانی و بازار گردی کنیم. از شیرینی شکلات بگیر تا شوری آجیل. از تنگ و ماهی بگو تا دلتنگی عیدی گرفتن. از بوی سیب

ناگهان مهمانی از چین وارد خاک مان شد. حالا در مورد خوانده یا ناخوانده بودنش حرفی نمی زنیم. نامش ویروس کویید نوزده بود. البته بخاطر صمیمیتش با پزشکان او را کرونا ویروس هم صدا می زدند. مهمان بود ولی از آن مهمان هایی که به قول خودمان: "رس میزبان را می کشند". مهمان یک خانه نه، مهمان یک کشور. با "رعایت نکردن بهداشت" از او پذیرایی می شد. خواب به چشمش نمی آمد و "خواب از چشم دیگران می گرفت". هیچ کسی "از مدت ماندنش اطلاعی نداشت" و آمده بود تا از "تنهایی" دربیاید. این شد که فقط در "شلوغی ها" می پلکید.

دیگر داشت از مهمان بودن به مزاحم بودن تغییر سمَت می داد.کم کم نقشه های شب عید جای خودشان را به تب و سرفه و تنگی نفس دادند. از پا قدم نحسش مردم نه دیگر مهمانی گرفتند و نه دیگر مهمانی رفتند. "عید دیدنی ها" را هم با تلفن "عید شنیدنی" کردند. روزی چند بار دست ها را با آب و صابون می شستند تا آن مزاحم دوباره هوای مهمانی به سرش نزند.

طبیعتا هر کسی باشد از این رفتارها دلگیر می شود. بله درست است. ولی من گفتم" هر کسی". نگفتم "هر ویروسی". اما این ویروس از رو که نرفت هیچ، فیلش هوس هندوستان کرد و تازه کلید سفرهای نوروزی را فشار داد. به خودمان آمدیم و دیدیم هنوز عید نشده عوارضی شهرها دارند زیر فشار ماشین های پر از مسافر دچار عارضه می شوند. ویروس سفر کرد و آن ها به همراهش.

گوش خبرنگارها پر از جواب های تو خالی و دلایل بی منطق برای سفرهای غیر ضروری. اما گوش وجدان ها را چه کسی باید پر می کرد. درست حدس زدید. "خانه نشین ها". اصلا بگذارید از خودشان بپرسیم که :

چرا امسال به سفر نرفتید؟

- سفر نرفتم. چون ارزش جان خودم و عزیزانم را بیشتر از یک عید و یک مسافرت چند روزه می دانم.

- سفر نرفتم. تا با کمک خودم و خانواد ه ام در قطع زنجیره ی انتقال این ویروس سهیم باشم.

- سفر نرفتم. برای حفظ سلامتی خانواده ام، همسایه ام، هم محلی ام، هم شهری ام، هم استانی ام و هموطنم.

- سفر نرفتم. تا بگویم زحمات شبانه روزی کادر درمانی و پزشکان را نادیده نگرفته ام.

و خلاصه هزاران هزار نمونه از این "سفر نرفتن ها" که باید حرف به حرف از کلام شان را با رنگ وفا به دیوار خاطرات کشورمان قاب کرد.


سفر کردن در زمان کرونا-بی تفاوتی نسبت به دیگران-آمیار24

بسیار سفر باید یا نباید...

جالب است بدانید که "حضور در تجمعات" و "سفر کردن" از اولین تذکرهای مهم سازمان بهداشت جهانی برای پیشگیری از کرونا ویروس بودند. اما چه شد؟ خیلی ها قید سفر را زدند و خیلی ها متاسفانه سفر را در برنامه ی نوروزی شان قید کردند. غافل از اینکه بخاطر شرایط آب و هوایی، محیط های گوناگون و هم مقصد بودن با مسافران دیگر، بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار گرفتند. بدن درد و خستگی ناشی از تغییر شرایط آب و هوایی به علاوه ی ضعف سیستم ایمنی و در نهایت آمادگی برای پذیرایی از ویروس. به همین سادگی.اگر سفر نکنیم چه کار کنیم؟

قابل توجه هموطنانی که بی دلیل سفر کردند. هنر، تبدیل تهدید به فرصت است. اصلا شما خبر دارید که همین قرنطینه چقدر از خانواده های همیشه پراکنده را دور هم جمع کرد؟ مردها دیگر داشت یادشان می رفت که گهگاهی در کارهای خانه و امور بچه ها به همسرشان کمک کنند. دوباره مثل قدیم گوش خانه ها پر از قهقه ی بازی های دسته جمعی. خیلی ها هنرهای خاک خورده شان را از روی طاقچه ی ذهنشان برداشتند و دوباره دستی به سر و روی حال و هوای گذشته کشیدند. و این ها یعنی سفر نکردن نوروز کسی را زهر نکرد، بلکه شرایط برنامه را از سفر به برنامه های مفرح دیگری تبدیل کرد.محض اطلاع...

تا ششمین روز سال 1399، یازده میلیون نفر در کشورمان سفر کردند که نه هزار نفر از آن ها مبتلا به کرونا ویروس بودند. در حالی که وزارت بهداشت از هر طریقی چه کتبی چه شفاهی که می دانست و می توانست مردم را به سفر نرفتن توصیه کرد. ولی با این آمار درجه ی نگرانی متخصصین باز به اوج خودش رسید و برای چند برابر کردن زحمت کادر پزشکی و پرستاران، با شرمندگی دست به قلم شدند و فراخوان های تازه ای برای آمادگی های تازه دادند. در حالی که بهترین وقت برای مهار ویروس همین تعطیلی نوروز بود.

 

سفر کردن در زمان کرونا-هشدار وزارت بهداشت-آمیار24اما حرف پایانی...

برای مهار این ویروس مزاحم هیچ وقت دیر نیست. زمان می برد ولی زمان هم به کمک و همکاری ما نیاز دارد. شاید هنوز خیلی ها این ویروس را جدی نگرفته اند و یا شاید نمونه ای از ابتلا به آن درباره ی خود یا خویشاوندان شان اتفاق نیفتاده است. اما این ها هیچ کدام دلیل بر عدم رعایت مسائل بهداشت همگانی نیست. چون فاصله ی زمانی بین وقتی که شخصی در معرض این بیماری قرار بگیرید تا وقتی که علائم آن مشخص شود، معمولا پنج تا شش روز است. این یعنی یک خبر و خطر جدی. یعنی فرد در این مدت بدون اینکه متوجه ابتلا باشد، ناقل آن هم هست. پس اگر موارد ضد عفونی، شستن دست ها، استفاده از دستکش و ماسک را نادیده بگیرد، خیلی کار این ویروس را راحت می کند و اولین ضربه ی عدم رعایت را خودش به خانواده و عزیزان خودش می زند.پس بیایید برای سلامتی کشور، شهر، خانواده و خودمان ارزش قائل شویم.

تا ششمین روز سال 1399، یازده میلیون نفر در کشورمان سفر کردند که نه هزار نفر از آن ها مبتلا به کرونا ویروس بودند. در حالی که وزارت بهداشت از هر طریقی چه کتبی چه شفاهی که می دانست و می توانست مردم را به سفر نرفتن توصیه کرد

اشتراک گذاری
قم , پارک علم و فناوری قم , ساختمان مرواید۴ , طبقه ۲ , واحد ۲۲
info[at]amyar24.com
025-31761 , 025-32816140

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

پروانه کسب-آمیار24
نشان ملی ثبت-آمیار24

آمیار24 مجموعه ای از خدمات آنلاین(از جمله نظافت,تعمیر لوازم منزل,آهنگری,تعمیرات آسانسور,باغبانی و غیره) را برای محل کار و خانه شما فراهم کرده تا شما بتوانید به راحتی و اطمینان خاطر از متخصصین هر سرویسی استفاده کنید
مشتریان گرامی می توانند از ۳ طریق اپلیکیشن آمیار24 یا تلفنیار یا سایت درخواست های خودشان را ثبت کنند
متخصصین آمیار24 علاوه بر دارا بودن عدم سوء پیشینه و تاییدیه فنی باید تاییدیه اخلاقی نیز داشته باشند
همچنین آمیار24 برای اطمینان و جلوگیری از ضرر مشتریان مرجعی از هزینه خدمات را برای هر خدمت تهیه کرده است

کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت اندیشه پردازان سامان گستر پارس می‌باشد.