جهت-کرونا وسواس-آمیار24

کرونا وسواس

آمیار24-تاریخ مطلب-کرونا وسواس1399/01/24 Sunday
آمیار24-تعداد نمایش-کرونا وسواس379 بازدید
آمیار24-پسندیده-کرونا وسواس5+
کرونا وسواس-آمیار24-مطلب

راستش از وقتی که کرونا شیوع پیدا کرد، زندگی به همه ی ما زهر شد. نه که موافق رعایت نکردن بهداشت باشیم. ولی خب رعایت اون رو به اندازه ی توصیه ی متخصصین رسانه ای قبول داریم. تو رو خدا به داد ما برسید. مادرم دچار وسواس شده


الو سلام. بفرمایید.

 • سلام. عیدتون مبارک. ببخشید درست تماس گرفتم؟ اونجا مرکز مشاوره است؟

 • ممنون همچنین. بله درسته. امری باشه در خدمتم

 • راستش از وقتی که کرونا شیوع پیدا کرد، زندگی به همه ی ما زهر شد. نه که موافق رعایت نکردن بهداشت باشیم. ولی خب رعایت اون رو به اندازه ی توصیه ی متخصصین رسانه ای قبول داریم. تو رو خدا به داد ما برسید. مادرم دچار وسواس شده. ناراحتی ما از اینه که خودش داره بیشتر از همه آزار می بینه. چند وقته که عطر 24 ساعته ی خونه و لباس و وسایلمون الکله. دیگه صابون هامون از شستن دم به دقیقه ی دست های چروکیده ی ما دارن از خجالت آب میشن. از بس به زور رفتیم زیر دوش حمام، تو خشکی احساس خفگی می کنیم. طوری که می تونیم به خوبی و خوشی سال ها با ماهی سفره ی عیدمون توی یه تنگ زندگی کنیم. باور کنید کرونا گرفتن خیلی راحت تره از تحمل این شرایط.

این بخشی از مکالمه ی فرزند یک مادر وسواسی بود که از فرط خستگی و کلافگی، سفره ی دلش را اول برای منشی آقای دکتر پهن کرد و بعد نوبت گرفت. شاید طنازی کلمات لبخندی به لب تان نشانده باشد ولی واقعا قرار گرفتن در این شرایط اشک آدم را در می آورد.

حرف های امروز در امتداد مطلب روز چهارشنبه است. داستان آن روز ترس بود و وسواس فکری و داستان جدید افراط است و وسواس عملی. دو تا دوست ناباب که در باب بیچاره کردن همنشین های خود نقشه های زیادی دارند. وسواسی که از فکر به عمل راه پیدا می کند و بیش از حد شدنش باعث می شود شخص از ادامه رعایت نکات بهداشتی دیگر باز بماند و با وجود این همه حساسیت، مبتلا به کرونا ویروس شود.ضد عفونی یا ضد جنونی

کسی نگفته استفاده کردن از مواد ضدعفونی ضرر دارد. اما با کمی تغییرغیر ادبی باید بگویم که: «ضد عفونی که از حد بگذرد، الکل خیال بد کند». اصلا بگذارید توضیح این پاراگراف بر دوش دو متخصص باشد:

متخصص بیماری های تنفسی:

استفاده بیش از حد از ضدعفونی کننده ها می تواند آسیب هایی جدی به ریه وارد کند و عوارضی مثل آسم، برونشیت و نارسایی ریوی به همراه دارد.

متخصص پوست و مو:

استفاده ی بیش از حد این مواد عوارض زیادی را از جمله عوارض پوستی که شامل اگزما، درماتیت های حاد و مزمن می شود را به همراه دارد. این علائم در مراحل اولیه با خشکی، قرمزی، ترشحات آبکی، سوزش و در مراحل مزمن تر با خشکی شدید، زخم و ترک پوست دست ها ظاهر می شود.

قضاوت با خودتان...


ویروس کرونا-وسواس-ضدعفونی-آمیار24

با شما هستم که وسواس دارید

خواه ناخواه این روزها عده ای متبلا به وسواس شده اند و رهایی شان از این موضوع نیاز به زمان دارد. پس باید آن ها را با وجود شرایطی که دارند قبول کنیم و طبق حال امروزشان برای مقابله با کویید نوزده نکاتی تبیین و تدوین شود. گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران این مسئولیت را پذیرفت و با بیان نه مورد چارچوب بهداشتی خوبی دور وسواسی ها کشید:

 1. اضطراب در این شرایط طبیعی است و خود را به خاطر آن سرزنش نکنید. این را مدام تکرار کنید و بدانید این شرایط سخت برای همه ما است.

 2. باید توجه کنید که تمیز کردن و شستشو را بخاطر رعایت توصیه ای پیشگیرانه برای ابتلا به کرونا انجام می دهید یا برای رهایی از افکار مزاحم؟

 3. وقتی به توصیه های مربوطه عمل کردید با خود تکرار کنید که «کافی است» و اگر افکاری مانند «آیا درست انجام دادم؟» یا «مدت شستن دستم کافی بود؟» به ذهنتان رسید، سعی کنید آن ها را کنار بگذارید.

 4. اخبار را از منابع معتبر دنبال کنید و از چک کردن مداوم خبرها در طول روز جلوگیری شود.

 5. از کرونا به اندازه ای که هست بترسید نه بیش از آن. بدانید که خیلی ها به این ویروس مبتلا و با وجود علائم خفیف درمان شدند.

 6. خودتان را با کارهای دیگری سرگرم کنید تا از فکر و خیال دور شوید.

 7. به آینده و این که چه اتفاقی قرار است بیفتد توجهی نکنید و تمرکزتان به «اکنون» و «اینجا» معطوف باشد.

 8. سعی کنید ابهام و نداشتن اطلاعات کافی از کرونا را بپذیرید.

 9. در صورتی که نتوانستید با روش های خود مراقبتی آرامش خود را حفظ کنید، به صورت آنلاین یا تلفنی با روانپزشک یا روانشناس تماس بگیرید.حرف آخر: آموزش کاربردی

شاید یکی بگوید شما که اینقدر می گویید وسواس نداشته باشید، لااقل شستن دست ها را به صورت کاربردی برای ما توضیح بدهید تا دل مان خوش باشد که از فردا قرار است همراه با دست شستن از دست این افکار مزاحم هم دست بشوییم.

بله چشم. حتما

دست ها باید با آب و صابون به مدت 20 ثانیه به طریق زیر شسته شوند:

1.دست ها را مرطوب کنید

2. از صابون مایع استفاده کنید

3. کف دست ها را خوب به هم بمالید

4. انگشتان را بشویید

5. مچ ها را بشویید

6. بین انگشتان را بشویید

7. دست ها را آبکشی کنید

8. با دستمال کاغذی خشک کنید

9. شیر آب را با همان دستمال ببندید

10. دستمال را در سطل زباله ی درب دار بیندازید.

مطمئن باشید ما تمام ریزه کاری های شستشوی دست ها را هم گفتیم پس اگر شما چیزی اضافه بر این انجام دادید، سریع سراغ توصیه های خود مراقبتی ما بروید و دوباره آن را مرور کنید.به امید روزهای بهتر...

اشتراک گذاری
قم , پارک علم و فناوری قم , ساختمان مرواید۴ , طبقه ۲ , واحد ۲۲
info[at]amyar24.com
025-31761 , 025-32816140

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

پروانه کسب-آمیار24
نشان ملی ثبت-آمیار24

آمیار24 مجموعه ای از خدمات آنلاین(از جمله نظافت,تعمیر لوازم منزل,آهنگری,تعمیرات آسانسور,باغبانی و غیره) را برای محل کار و خانه شما فراهم کرده تا شما بتوانید به راحتی و اطمینان خاطر از متخصصین هر سرویسی استفاده کنید
مشتریان گرامی می توانند از ۳ طریق اپلیکیشن آمیار24 یا تلفنیار یا سایت درخواست های خودشان را ثبت کنند
متخصصین آمیار24 علاوه بر دارا بودن عدم سوء پیشینه و تاییدیه فنی باید تاییدیه اخلاقی نیز داشته باشند
همچنین آمیار24 برای اطمینان و جلوگیری از ضرر مشتریان مرجعی از هزینه خدمات را برای هر خدمت تهیه کرده است

کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت اندیشه پردازان سامان گستر پارس می‌باشد.