آمیار24
1021
1+
بنر زیر رسته

بهترین مکان های دیدنی قم

حرم حضرت معصومه (ع) یکی از مهم ترین جاهای دیدنی قم

حرم مطهر حضرت معصومه (ع) یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی قم به شمار می‌آید. در حقیقت بیشتر مسافران به قصد زیارت این حضرت، عازم قم می‌شوند. حتی بسیاری از عاشقان اهل بیت، حین عبور از شهر قم، توقفی کوتاه می‌کنند و به زیارت می‌روند تا بتوانند کمی غبار از جان خسته خود پاک کنند. همانطور که می‌دانید، حضرت معصومه (ع)، خواهر امام رضا (ع) هستند و به همین خاطر، بسیاری از زائرین به قصد شفاعت، راهی حرم حضرت معصومه (ع) می‌شوند. فضای این حرم بسیار ساده اما دیدنی و عاشقانه است. بهتر است توجه داشته باشید که در ایام مهم مذهبی مثل شهادت یا ولادت امام رضا (ع)، ولادت حضرت معصومه یا نماز عید فطر، سیلی از عاشقان به صحن مقدس حرم حضرت معصومه (ع) هجوم می‌آورند.

شماره تماس: ۰۲۵۳۷۱۷۵۳۰۵

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

آدرس حرم حضرت معصومه (ع) : شهر قم، بلوار زائر، حرم حضرت معصومه (ع)

حرم حضرت معصومه-آمیار24

مسجد جمکران

مسجد جمکران را می‌توان یکی از نماد‌های مهم شهر قم دانست. بنا بر روایات، این مسجد به دستور مستقیم آقا امام زمان ساخته شده است. به همین خاطر در میان شیعیان از اهمیت بسیار والایی برخوردار هست. بر اساس اسناد دینی، امام زمان (عج) در روزهای سه شنبه هر هفته داخل همین مسجد به نماز می‌ایستند و کسانی که با خلوص نیت به اینجا آمده باشند، می‌توانند این حضرت را زیارت کنند. همچنین در نزدیکی این مسجد، چاه آبی وجود دارد که بنا بر روایات، اگر نامه‌ای در این چاه بیاندازید، امام زمان آن نامه را می‌خوانند.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

آدرس مسجد مقدس جمکران : قم ، خیابان امام حسن عسگری ، مسجد مقدس جمکران

 

شماره تماس: ۰۲۵۳۷۲۵۵۰۰۰

مسجد جمکران-آمیار24

بازار قدیمی قم ، جلوه‌ای از هنر معماری بی‌نظیر ایرانی

بازار قم یکی از زیباترین بازارهای قدیمی ایران به لحاظ معماری است. این بازار از بخش‌های مختلفی همچون چهار سوق، تیمچه، سرا و راسته تشکیل شده است. دارای دو راسته‌ی سر پوشیده با پوشش گنبدی است که در آن دریچه‌هایی جهت تهویه و نور رسانی تعبیه شده‌اند. شهر قم به دلیل آب و هوای کویری، تابستان‌های بسیار گرم و زمستان‌های بسیار سردی دارد، که دلیل سرپوشیده ساخته شدن بازار نیز مصون ماندن از این گرما و سرمای شدید است.

در ساخت این مجموعه از مصالحی همچون خشت، گل، آجر و سنگ استفاده شده است. بناهای مختلفِ این مجموعه، قدمت‌های متفاوتی دارند. برخی از آن‌ها مربوط به دوره‌های سلجوقی- ایلخانی، برخی مربوط به پیش از عصر صفوی و برخی دیگر مربوط به دوره‌های صفوی- قاجاری هستند. در سال‌های اولیه‌ی دوره‌ی پهلوی نیز، بخش‌های جدیدی به آن اضافه گردیده است. معماری زیبا و مثال‌زدنی این بازار و حال و هوای قدیمی و دلنواز آن، همواره گردشگران بسیاری را مجذوب خود می‌سازد.

هزینه بازدید: رایگان
آدرس بازا قدیمی قم : شهر قم، خیابان طالقانی

بازار قدیمی قم-آمیار24

 

خانه ملاصدرا ، مکانی برای سیر و سلوک عارفانه

خانه‌ی تاریخی ملاصدرا که در انتهای بافت قدیمی روستای کهک، در جنوب استان قم واقع گردیده و در زمان صفویه ساخته شده، یکی از بهترین جاهای دیدنی قم است. این خانه متعلق به محمد بن ابراهیم یحیی شیرازی ملقب به صدرالمتالهین و معروف به ملاصدرا از مشهورترین و بزرگترین فلاسفه و حکمای اسلامی و ایرانی در سده‌ی یازدهم هجری قمری است. ملاصدرا پس از اتمام تحصیلات عرفانی و فلسفی خود به مدت ۱۵ سال در این مکان زندگی کرد.

در ساخت این بنا از مصالحی نظیر گل، خشت خام، تیرهای چوبی و گچ استفاده شده است. خانه‌ای زیبا با سقف گنبدی شکل که دارای گچ‌بری‌های ساده است و نور از طریق شیشه‌های رنگی به داخل آن راه می‌یابد. فضایی دلنشین و قدیمی که روح را به پرواز در می‌آورد.

 

آدرس خانه ملاصدرا قم : شهر قم، منتهی الیه غرب روستای کهک در محله چال حمام

خانه ملاصدرا قم-آمیار24

خانه قدیمی ملاصدرا کهک قم-آمیار24

 

خانه یزدان پناه ، از موزه تا رستوران

خانه‌ی یزدان پناه از بناهای قدیمی و تاریخی شهر قم است که قدمت آن حدود ۱۲۰ سال پیش، یعنی به اواخر دوره‌ی قاجار و اوایل دوره‌ی پهلوی می‌رسد و در محله‌های باغ پنبه‌ی قم واقع شده است. این بنا دارای ۱۰ اتاق بوده که ۳ اتاقِ آن، در گذشته به همسایه‌ی مجاور واگذار گردیده است. برای ورود به بخش اندرونی خانه باید از راهروهای پر پیچ و خم به نام دالان عبور کرد.

اتاق‌های خانه نیز با ارتفاع‌های مختلف و میزان نورگیری متفاوت برای استفاده در فصل‌های مختلف ساخته شده است. این خانه‌ی قدیمی که تا سال‌های اخیر نیز کاربری مسکونی داشته، مدتی به موزه‌ی صنایع دستی شهر قم تبدیل گردید و در حال حاضر نیز به بخش خصوصی واگذار و تبدیل به یک رستوران سنتی شده است. تجربه‌ی صرف غذا در این رستوران با بنای حقیقتاً تاریخی، تجربه‌ی جالبی خواهد بود که قطعاً ارزش امتحان کردن را خواهد داشت.

شماره تماس: ۰۲۵۳۷۷۱۶۶۵۹

ساعت بازدید: ساعت ۱۲ ظهر تا ۴ بعد از ظهر و ۸ شب تا ۱۲ شب

آدرس خانه یزدان پناه قم : قم، خیابان ۱۹ دی (باجک)، کوچه ۱۱، خانه تاریخی یزدان پناه

خانه یزدان پناه-آمیار24

خانه یزدان پناه قم-رستوران-آمیار24

 

مسجد جامع قم ، میراثی از اعصار مختلف

مسجد جامع قم که در خیابان آذر شهرِ قم و در نزدیکی دروازه‌ ری قرار دارد؛ یکی دیگر از جاهای دیدنی قم است که از نظر گردشگران جذابیت زیادی دارد. در منابع مختلف، نظرات متفاوتی در رابطه با بانیِ اولیه‌ی این مسجد وجود دارد اما آنچه موثق است آن است که بخش‌هایی از بنا توسط فتحعلی‌شاه قاجار، ناصرالدین شاه قاجار و حسین خان نظام الدوله ساخته شده و با استناد به متون معتبر تاریخی، اسکلتِ گنبدخانه‌ی این بنا نیز در سال ۵۲۹ هجری قمری احداث گردیده است.

کاشی‌کاری‌های این مسجد نیز مربوط به زمان فتحعلی شاه (سال ۱۲۴۸ هجری قمری) است که با گذشت زمان این کاشی‌ها شکسته شد و از بین رفت. در سال ۱۳۷۵ هجری قمری، مسجد به طور کامل بازسازی و با ازاره‌ی سنگی مزین گردید. یکی از بخش‌های جالبی که در این مسجد وجود دارد، شاخص سنگی است که یک خط مورب بر روی آن حکاکی شده و با نزدیک شدن آفتاب به وسط آن، زمان نماز ظهر را مشخص می‌کردند.

آدرس مسجد جامع قم : شهر قم، خیابان آذر، محله‌ی مسجد جامع و در نزدیکی دروازه‌ ری

مسجدجامع قم-آمیار24

مسجد جامع قم زیبا-آمیار24

 

مقبره های گنبد سبز ، بناهای چند ضلعی منتظم

مقبره های گنبد سبز در قسمت شرقی شهر قم و درون باغی به نام «باغ گنبد سبز» که به دروازه کاشان شهرت دارد، واقع شده است. این مجموعه که سه بنای تاریخی با گنبدهای بسیار زیبا دارد و چند تن از امرای خاندان صفوی در آن دفن شده‌اند، از دیگر جاهای دیدنی قم است. بر اساس کتیبه‌های به جا مانده، گنبد جنوبی، محل دفن خواجه اصیل‌الدین و دو تن دیگر از حاکمان دوران صفوی و مربوط به سال ۷۶۱ هجری قمری است.

گنبد مرکزی نیز محل تدفین خواجه علی صفی و سه تن دیگر از فرمانروایان صفوی و مربوط به سال ۷۹۲ هجری قمری است و گنبد شمالی که به دلیل تخریب کتیبه‌ی آن، صاحب مقبره نامعلوم است، متعلق به اواخر قرن هشتم و اوایل قرن نهم است. گنبدهای جنوبی و مرکزی از بیرون به شکل استوانه‌ی منظمِ ۱۲ وجهی و از درون ۸ ضلعی می‌باشند، اما گنبد شمالی از بیرون و درون ۸ ضلعی است. معماری تحسین‌برانگیز و گچ‌بری‌های با شکوه و خاص این بناها چشم‌ها را خیره می‌کند.

آدرس مقبره های گنبد سبز : شهر قم، خیابان انقلاب، مجاورت گلزار شهدا و در محلی که به دروازه‌ی کاشان معروف است

مقبره های گنبد سبز قم-آمیار24

 

حمام حاج عسگرخان ، حمامی زنده از زمان قاجار

حمام حاج عسگرخان در بافت قدیمی قم و قسمت شمالی راسته بازار واقع شده است و بر طبق کتیبه‌ای که بر روی ورودی حمام نصب شده، ساخت آن به سال ۱۲۱۶ هجری قمری، یعنی اوایل دوران قاجار و همزمان با سلطنت فتحعلی شاه قاجار، برمی‌گردد. این مجموعه از سه بخش تشکیل شده که دو بخش آن مربوط به حمام و یک بخش چاله حوض است. دارای دو گنبد بوده که زیر گنبد اول رختکن و زیر گنبد دوم محل اصلی شستشو قرار دارد  و چاله حوض تقریباً تخریب گردیده است. با تغییراتی که در سیستم حرارتی و روشنایی این مجموعه ایجاد شده، این حمام همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد و مردم محلی از آن استفاده می‌کنند.

آدرس حمام حاج عسگرخان : شهر قم، بلوار زائر، حرم حضرت معصومه (ع)

حمام حاج عسگرخان قم-آمیار24

 

کاروانسرای دیرگچین ، شاهکاری به جا مانده از زمان ساسانیان

کاروانسرای دیر گچین، در ۸۰ کیلومتری شهر قم و در مرکز پارک ملی کویر واقع شده است. این بنا یکی از با اهمیت‌ترین جاهای دیدنی قم است. بر اساس متون تاریخی، ساخت آن مربوط به زمان حکومت اردشیر ساسانی بوده و بدین ترتیب قدمت آن به بیش از ۱۷۵۰ سال می‌رسد و از کاروانسراهای پر رونق آن زمان محسوب می‌شده است.

این بنا در دوران حکومت سلجوقیان و صفویان مرمت و بازسازی گردید و در زمان قاجار نیز بخش‌های جدیدی به آن اضافه شد. به دلیل استفاده از گچ به عنوان یکی از مصالح اصلی، این کاروانسرا به نام دیر گچین معروف شده است. این مجموعه در زمان‌های مختلف، نام‌های متفاوتی نظیر گنبد اردشیر، رباط و دیرالجص داشته است و به دلیل وسعت، قدمت و اهمیت و امکانات فوق‌العاده‌اش به نام مادر کاروانسراهای ایران شناخته می‌شود. در بازدید از قم، دیدن این بنای بسیار قدیمی و زیبا را از دست ندهید.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

آدرس کاروانسرای دیرگچین : ۸۰ کیلومتری شهر قم، مسیر قدیم جاده‌ی قم به ورامین یا ساوه به ورامین و گرمسار، مرکز پارک ملی کویر

کاروانسرای دیرگچین قم-آمیار24

کاروانسرای دیرگچین ، شاهکاری به جا مانده از زمان ساسانیان قم-آمیار24

 

کاروانسرای دلاک ، از جاهای دیدنی قم

کاروانسرای دلاک در ملک آباد که یکی از روستاهای شهرستان قم است، در کنار پل دلاک قرار دارد. این کاروانسرای تاریخی در دوره‌ی صفوی بنا شده و مصالح اصلی به کار رفته در آن، آجر و سنگ است.

ورودی آن با آجر تزئین شده و دو ستون بزرگ در دو طرف آن به چشم می‌خورد. یک حیاط ۸ ضلعی دارد که در اطراف آن ایوان‌های متعددی دیده می‌شود. متأسفانه به دلیل عدم رسیدگی سازمان میراث فرهنگی، بخش زیادی از این بنای با ارزشِ تاریخی تخریب شده است؛ اما هنوز هم ارزش دیدن دارد.

آدرس کاروانسرای دلاک : شهر قم، وستای ملک‌آباد

کاروانسرای دلاک قم-آمیار24

 

روستا وشنوه قم ، ییلاق هزاران ساله

روستای وشنوه در ۶۶ کیلومتری جنوب شرقی شهر قم و در بخش کهک واقع شده است. این منطقه‌ی ییلاقیِ زیبا، بسیار کهن بوده و قدمت آن به هزاره‌ی چهارم و سوم قبل از میلاد می‌رسد. این روستا یکی از زیباترین جاهای دیدنی قم است که با طبیعتی بکر و چشم‌نواز، گردشگران و طبیعت‌گردان زیادی را به خود جذب می‌کند.

معماری پلکانی روستای وشنوه، وجود خانه‌ها و اماکن تاریخی و مذهبی با قدمت طولانی و نیز وجود غار زیبا و شگفت‌انگیز وشنوه که در کوهستان اردهال، در ۶ کیلومتری روستا واقع شده، از جاذبه‌های این منطقه محسوب می‌شود. شغل مردم این ناحیه زراعت و دامداری است. در دره‌های اطراف روستای وشنوه، درختان بسیار قدیمی گردو و بادام وجود دارد. رودخانه‌ی وشنوه نیز از وسط روستا می‌گذرد و منظره‌ی بسیار زیبایی به آن می‌بخشد. نخستین معدن مس ایران نیز در این روستای قدیمی قرار دارد.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

آدرس روستای وشنوه قم :  فاصله ۶۰ کیلومتری از قم

روستا وشنوه قم-آمیار24

 

دره‌ قاهان ، فضایی سرسبز و زیبا در دل کوه

دره‌ی قاهان، دره‌ای به طول ۳۰ کیلومتر، که در مرز استان قم و استان مرکزی و ۳۵ کیلومتری جاده‌ی ساوه – سلفچگان قرار گرفته است؛ از جمله جاذبه‌های مهم گردشگری قم به شمار می‌رود.

این دره شامل روستاهای متعددی با نام‌های بنابر، نویس، انجیله، آقلک، جمزقان، کاسوا و قاهان است و روستاهای پایین‌ترِ دره یعنی کاسوا، نویس و انجیله فضای کوهستانی‌تری دارند. این منطقه دارای قنات‌های زیادی است که آب منطقه از طریق آن‌ها تأمین می‌شود. رفتن به این دره‌ی بکر و زیبا که هر فصلِ آن زیبایی‌های منحصر به فردی دارد و بازدید از روستاهای بی‌نظیر آن را به دوستداران طبیعت پیشنهاد می‌کنیم.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

آدرس دره قاهان قم : شهر قم،  ۳۵ کیلومتری جاده ساوه_سلفچگان

دره‌ قاهان قم-آمیار24

دره قاهان زیبا در قم-آمیار24

 

قلعه قمرود

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که بازدید از قم تنها محدود به دیدن جاهای زیارتی می‌شود، اما اصلا اینطور نیست. جالب است بدانید در نزدیکی شهر قم، روستایی قدیمی با نام قمرود وجود دارد. در این روستا، یک قلعه باستانی قرار گرفته است که قدمت آن به دوره اشکانیان باز می‌گردد. متاسفانه آثار زیادی از این بنا باقی نمانده، اما دیدن آن خالی از لطف نیست. پس اگر به دیدن آثار باستانی علاقه‌مند هستید، حتما به قلعه قمرود که یکی از جاهای دیدنی قم محسوب می‌شود، سری بزنید.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

آدرس قلعه قمرود : استان قم، روستای قمرود، قلعه قمرود

قلعه قمرود قم-آمیار24

 

کوه خضر نبی

کوه خضر نبی یکی از جاهای دیدنی قم است که بازدید از آن هم سیاحت و هم زیارت خواهد بود. جالب است بدانید که ارتفاع کوه خضر نبی به حدود هزار متر می‌رسد و مستندات تاریخی و مذهبی اینطور حکایت می‌کنند که در روزگاران قدیم، حضرت خضر نبی در دل این کوه به عبادت با خدا مشغول بوده است. به همین خاطر در بالای این کوه، مسجدی زیبا بنا شده و بسیاری برای عبادت و نزدیکی با خدا، این مسجد را انتخاب می‌کنند. برای دسترسی به مسجد بالای کوه خضر نبی، باید با پای پیاده عازم شوید و لحظه به لحظه آرامش و نزدیکی به خدا را احساس کنید. پس اگر کمی در راه رفتن دچار مشکل هستید، بهتر است این مسجد را تنها از دور زیارت کنید، زیرا مسیر دسترسی به آن، شیبی تند و کوهستانی دارد.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

آدرس کوه خضر نبی : شش کیلومتری جنوب قم، نزدیک شهرک ایثار

کوه خضر نبی قم-آمیار24

 

مدرسه فیضیه

مدرسه فیضیه ، نه تنها در قم بلکه در تمام ایران شهرت دارد. این مدرسه همان جایی است که امام خمینی در سال ۱۳۴۲ سخنرانی معروف خود را در آن انجام داد و آتش خشم مردم را بر علیه حکومت پهلوی شعله ور کرد. ساختمان این مدرسه دارای قدمت زیادی است و ساخت آن به دوران صفویه باز می‌گردد. این مدرسه که در نزدیکی حرم حضرت معصومه (ع) واقع شده، پیش از احداث حوزه علمیه قم به مدت ۴۰ سال، یکی از مهم‌ترین مراکز تدریسی برای روحانیون کشورمان بوده است و هنوز هم بسیاری از روحانیون در آن تعلیم می‌بینند و از کتابخانه بزرگ و مستند آن استفاده می‌کنند. به همین خاطر مدرسه فیضیه را می‌توان جزء مهم‌ترین جاهای دیدنی قم دانست.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

آدرس مدرسه فیضیه : قم، بلوار زائر، جنب حرم حضرت معصومه (ع)

شماره تماس: ۰۲۵۳۷۷۴۰۹۷۱

مدرسه فیضیه قم-آمیار24

 

دریاچه حوض سلطان یکی از شگفت انگیزترین جاهای دیدنی قم

دریاچه حوض سلطان یا همان دریاچه نمک یکی از زیباترین جاهای دیدنی قم است. این دریاچه در دل کویر به وجود آمده و رودهای متعددی نیز به آن می‌ریزند. اکثر رودها از شوره زار‌های مختلف عبور می‌کنند و به همین خاطر این دریاچه، تبدیل به یک دریاچه نمک شده است. دریاچه نمک حوض سلطان که در شمال شهر قم قرار دارد، یکی از زیباترین مناظر کویر محسوب می‌شود. شما می‌توانید در قسمت‌های کم عمق آن به راحتی قدم بردارید و اثر نمک را روی کفش خود ببینید. غلظت نمک باعث شده تا در نزدیکی دریاچه، اشکال پنج ضلعی زیبایی از جنس نمک ایجاد شوند و توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب کنند. اما باید بدانید که هرچه به سمت مرکز دریاچه پیش بروید، سطح زیر آن گلی خواهد شد و ممکن است پای شما به راحتی در آن گیر کند. پس احتیاط کنید و اصلا تا میانه دریاچه جلو نروید.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

آدرس دریاچه حوض سلطان : ۹۰ کیلومتری اتوبان تهران قم

دریاچه حوض سلطان قم-آمیار24

 

حمام عشقعلی یکی از مظلوم‌ترین جاهای دیدنی قم

حمام عشقعلی یکی از مظلوم‌ترین جاهای دیدنی قم است که به خاطر کم لطفی مسئولین حفاظت از آثار تاریخی، امروزه تبدیل به یک مخروبه شده است. در گذشته این حمام یکی از بزرگ‌ترین حمام‌های تمام قم محسوب می‌شد و دارای دو بخش کاملا مجزای زنانه و مردانه بود. بد نیست بدانید قدمت حمام عشقعلی به دوران قاجار باز می‌گردد و روزگاری کاشی‌های لاجوردی زینت بخش دیوارهای این حمام قدیمی بوده‌اند. دیدن این حمام شاید غمی از بی‌کسی را در دل آدم زنده کند، اما واقعا ارزش بازدید را دارد.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

آدرس حمام عشقعلی : قم، خیابان انقلاب، کوچه عشقعلی

حمام عشقعلی قم-آمیار24

 

قبرستان شیخان قم

شاید با شنیدن نام قبرستان کمی احساس ترس کنید و تصویری ترسناک از گورستان‌های قدیمی در ذهنتان تداعی شود. اما قبرستان شیخان قم بیشتر شبیه به یک زیارتگاه بزرگ و زیبا است که بسیاری از مسافران و یا حتی ساکنین قم، برای زیارت و شفاعت به آن مراجعه می‌کنند. گفتنی است که قبرستان شیخان قم، دومین قبرستان بزرگ جهان اسلام محسوب می‌شود و به همین خاطر ممکن است حتی شیعیانی را از سایر کشورهای اسلامی در محوطه آن مشاهده کنید. پس حتما در سفر به قم، باید به قبرستان شیخان قم نیز سری بزنید. همچنین بد نیست بدانید که علاوه بر عالمان بزرگی که در این قبرستان به خاک سپرده شده‌اند، آرامگاه دکتر قریب، پزشک معروف کودکان نیز در اینجا قرار دارد.

ساعت بازدید: ۶ صبح تا ۶ عصر

هزینه بازدید: رایگان

آدرس قبرستان شیخان قم : قم، بلوار زائر، خیابان شهید طالقانی

قبرستان شیخان قم-آمیار24

 

پارک ملی کویر

پارک ملی کویر را می‌توان یکی از اولین و بزرگ‌ترین مناطق حفاظت شده ایران دانست. این منطقه شاید در نگاه اول تنها شن، ماسه و کویر باشد. اما باید بدانید که گونه‌های خاص جانوری مثل پلنگ، کاراکال، آهو صحرایی، روباه شنی و غیره در این منطقه زندگی می‌کنند. برخی از این گونه‌ها همانند پلنگ ایرانی در حال انقراض هستند و باید به شدت از آنها محافظت شود. اگر اهل کویرگردی باشید، این پارک ملی می‌تواند یکی از زیباترین خاطرات را در سفرتان به قم برای شما رقم بزند. البته باید بدانید که بخش اعظم این پارک ملی در گرمسار و استان سمنان قرار گرفته و قسمت کوچکی از آن متعلق به قم است.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

آدرس پارک ملی کویر ایران : جاده قم به قمرود، پارک ملی کویر ایران

پارک ملی کویر قم-آمیار24

 

خانه تاریخی زند در قم یکی از زیباترین جاهای دیدنی قم

خانه تاریخی زند یکی از زیباترین جاهای دیدنی قم محسوب می‌شود که در گذشته خانه شخصی حاج علی خان زند بوده است. قدمت این خانه تاریخی به دوران قاجار باز می‌گردد. تقریبا همه ما ایرانیان، عاشق معماری دوره قاجار هستیم. پنجره‌های رنگی، درب‌ها و پنجره‌های اوروسی زیبا و حوضی لاجوردی که با فواره‌ای زیبا هوا را خنک می‌کند. خانه‌های دوران قاجار بزرگ، زیبا و دلباز هستند و با حضور در این خانه‌ها، احساس آرامش می‌کنید. انگار به خانه قدیمی مادربزرگ خود رفته‌اید. همه چیز همانطور آرام و زیبا است. همچنین باید بدانید که موزه مردم شناسی شهر قم نیز در همین خانه قرار دارد.

ساعت بازدید: ۸ صبح تا ۱۶ عصر

هزینه بازدید: سه هزار تومان

آدرس خانه تاریخی زند: قم، محله گذر قلعه، موزه مردم شناسی و خانه تاریخی زند

خانه تاریخی زند قم-آمیار24

 

گنبد نمکی قم

همه ما قم را به شوره زار‌های وسیع، دریاچه نمک و آب شور آن می‌شناسیم. به همین خاطر انتظار می‌رود که مناظر طبیعی آن نیز با نمک تزئین شده باشند. یکی از جاهای دیدنی قم، گنبد نمکی است که در ۲۰ کیلومتری غرب این شهر قرار گرفته و ضمنا این گنبد، تنها گنبد نمکی متقارن ایران به شمار می‌آید. بلورهای نمک در این منطقه به شکل کنگره‌های منظم در آمده‌اند و در ترکیب با رنگ قرمز خاک رس، منظره‌ای وصف ناپذیر را خلق کرده‌اند که اصلا نباید تماشای آن را از دست دهید. همچنین حضور در این منطقه و حتی تنفس هوای آن، باعث ضد عفونی کردن کامل بدن شما خواهد شد.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

آدرس گنبد نمکی قم : ۲۰ کیلومتری جاده قم، جعفریه

گنبد نمکی قم-آمیار24

 

منطقه ییلاقی کهک

منطقه ییلاقی کهک یکی از شگفت‌انگیز‌ترین جاهای دیدنی قم است. شاید کمتر کسی باور کند که یک آبادی کوهستانی، خوش آب و هوا و سرسبز در دل کویری به این خشکی وجود داشته باشد. با دیدن این منطقه ییلاقی، به قدرت مادر طبیعت پی می‌برید که چطور در دل خشکی بی آب و علف، چنین طبیعت و منظره زیبایی را رقم زده است. جوی‌های سنگی خزه بسته و پر از آب خنک کوهستانی، باغات پر بار، دشت‌های سرسبز و نسیم خنکی که صورت شما را نوازش می‌دهد. این منطقه هنوز خیلی شناخته شده نیست و به همین خاطر کمتر کسی از آن بازدید می‌کند و برای یک سفر خاطره انگیز گزینه بسیار مناسبی خواهد بود. شما می‌توانید در این روستا حتی غار نوردی کنید و یک تجربه بسیار ماندگار را تا آخر عمر با خود به یادگار داشته باشید.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

آدرس منطقه ییلاقی کهک: قم، شهر کهک، منطقه ییلاقی کهک

منطقه ییلاقی کهک قم-آمیار24

 

تالاب بهشت معصومه

در سه کیلومتری شمال شهر قم، از به هم پیوستن چندین و چند چشمه مختلف، تالاب بسیار زیبایی به وجود آمده که اصلا انتظار دیدن آن را در دل بیابان ندارید. شهر قم در دل کویر قرار دارد و یکی از خشک‌ترین مناطق ایران محسوب می‌شود. اما با دیدن تالاب بهشت معصومه، نظرتان به کلی تغییر خواهد کرد! این تالاب زیبا که حدود پنج هکتار وسعت دارد، اکوسیستم منطقه را به صورت کامل تغییر داده است.

گونه‌های خاص جاندران از انواع پرندگان گرفته تا گونه‌های متنوعی از پستانداران، همگی در بین نیزارهای زیبای این تالاب مشغول زندگی هستند. به همین خاطر اگر به دنبال بازدید از مناطق خاص و جاهای دیدنی قم هستید، حتما باید با یک دوربین دو چشمی سری به این منطقه بزنید. در این تالاب شما می‌توانید شاهد حضور پرندگان بسیار کمیاب و زیبا باشید. البته به هیچ وجه آرامش حیوانات ساکن این زیست‌بوم را بر هم نزنید. زیرا این حیوانات با کوچک‌ترین احساس خطر، زیستگاه خود را عوض می‌کنند و از این منطقه کوچ خواهند کرد.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

آدرس تالاب بهشت معصومه: قم، سه کیلومتری اتوبان قم – تهران

تالاب بهشت معصومه قم-آمیار24

 

 

منبع : سفرزون

اشتراک گذاری مطلب
LinkedinLinkedinLinkedin

دیگر مطالب پیشنهادی آمیار

مشاهده مطالب بیشتر