جهت-برنج پخته شده را تا چه زمانی می‌توانیم در یخچال یا فریزر نگهداری کنیم؟-آمیار24

برنج پخته شده را تا چه زمانی می‌توانیم در یخچال یا فریزر نگهداری کنیم؟

آمیار24-تاریخ مطلب-برنج پخته شده را تا چه زمانی می‌توانیم در یخچال یا فریزر نگهداری کنیم؟1399/04/12 Thursday
آمیار24-تعداد نمایش-برنج پخته شده را تا چه زمانی می‌توانیم در یخچال یا فریزر نگهداری کنیم؟1090 بازدید
آمیار24-پسندیده-برنج پخته شده را تا چه زمانی می‌توانیم در یخچال یا فریزر نگهداری کنیم؟1+
برنج پخته شده را تا چه زمانی می‌توانیم در یخچال یا فریزر نگهداری کنیم؟-آمیار24-مطلب

برنج از غذاهای اصلی تمام مردم جهان و به‌خصوص ایران است. در اغلب موارد ممكن است میزان برنج پخته‌شده بیش از میزان مصرفی باشد یا این‌كه از ابتدا با این هدف برنج را می‌پزیم كه در چند وعده آن را مصرف كنیم. یكی از سوالاتی كه برای بسیاری از ما تاكنون پیش آمده اس

برنجی كه تازه پخته‌شده محتوای رطوبتی خیلی بالایی دارد و اگر در دمای محیط بیش از دو ساعت نگهداری شود، مكان مناسبی برای رشد باكتری‌هاست. برنج پخته مانند بسیاری از غذاهای پخته دیگر باید در خارج از محدوده دمایی پنج تا 63 درجه سانتیگراد نگهداری شود.

در بالاتر و كمتر از این محدوده دمایی مشكلی از نظر رشد باكتری‌ها وجود ندارد. مثلا در رستوران‌ها غذاها همیشه در بالا تر از این دما نگهداری می‌شود اما در خانه بایستی سعی كنید خیلی سریع غذا را سرد كنید و از نگهداری طولانی‌مدت آن در دمای محیط پرهیز كنید. می‌توانید این كار را با قرار دادن در یخچال یا توزیع آن در ظروف دیگر یا سینی برای سرد شدن سریع‌تر انجام دهید.

 در كل برای نگهداری برنج پخته یا هر غذای پخته دیگر از ظروف دردار استفاده كنید. از رها كردن برنج پخته به صورت بدون محافظ در یخچال به‌شدت پرهیز كنید زیرا امكان آلودگی متقاطع آن در اثر تماس با مواد خام مثل میوه‌ها، سبزیجات، تخم‌مرغ و... وجود دارد. حتما برنج را به دور از مواد غذایی خام و در طبقات بالایی یخچال قرار دهید تا از بروز هر‌گونه آلودگی متقاطع در اثر تماس یا چكیدن قطرات آب از مواد خام و... جلوگیری شود. برای نگهداری در یخچال اگر دسترسی به ظرف ندارید، می‌توانید از زیپك نیز استفاده كنید اما حتما هوای باقیمانده را خارج كنید.

برنجی که به خوبی پخته و در ظروف دردار یا کیسه‌ای کاملاً بسته نگهداری شده به مدت سه تا چهار روز در یخچال قابل نگهداری است (طبق توصیه وزارت کشاورزی ایالات متحده). با وجود این اگر هرگونه تغییر در بافت (سفت و سخت شدن)، لزج شدن سطح یا بوی غیرطبیعی در برنج احساس کردید، از مصرف آن پرهیز کنید. به‌خصوص در مورد برنج‌هایی که مدت زمانی بیشتر از دو ساعت در دمای محیط قرار گرفته‌اند امکان تغییر در بافت و بو بیشتر وجود دارد. خوردن چنین برنجی احتمال بروز مسمومیت را افزایش می‌دهد. پس از چشیدن برنج مانده در محیط، یخچال یا فریزر به منظور ارزیابی تازگی آن پرهیز کنید.

دقت کنید برای استفاده مجدد از برنج پخته‌شده بایستی آن را به طور کامل گرم کنید. این کار را می‌توانید پس از ریختن چند قاشق آب در برنج، روی گاز یا در دستگاه ماکروویو (سه تا چهار دقیقه) یا هر دستگاه قابل دسترس برای گرم کردن انجام دهید. برای اطمینان از داغ شدن همه قسمت‌ها حتماً هر ۳۰ ثانیه یک بار آن را هم بزنید.

 از مصرف برنج سرد به‌خصوص اگر نمی‌دانید دقیقاً پس از پخت در چه شرایطی سرد شده یا چند روز در یخچال مانده به‌شدت پرهیز کنید.

برای افزایش ماندگاری برنج می‌توانید پس از سرد كردن آن را در ظروف دردار یا كیسه مخصوص فریزر ریخته و حداكثر تا سه، چهار ماه فریز كنید.
اگر برنجی را از فریزر و یخچال خارج و گرم كردید باقیمانده آن را دور بریزید و هرگز مجددا از آن استفاده نكنید. گرم‌ و سرد كردن متوالی امكان رشد میكروارگانیسم‌ها را افزایش می‌دهد.

 مسمومیت با برنج اغلب با رشد باكتری به نام باسیلوس سرئوس مرتبط است و در صورتی كه علائمی همچون دل‌درد، استفراغ، اسهال و تب و لرز پس از مصرف برنج داشتید، حتما به پزشك مراجعه كنید.

هرگز برنج فریزشده را روی كانتر و در دمای محیط به حال خود رها نكنید تا از حالت انجماد خارج شود. به محض خروج از فریزر آن را با یكی از روش‌های ذكر شده گرم كنید.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

  • برنج پخته
  • لوازم آشپزخانه
  • یخچال فریزر
  • نگهداری برنج پخته
اشتراک گذاری
قم , پارک علم و فناوری قم , ساختمان مرواید۴ , طبقه ۲ , واحد ۲۲
info[at]amyar24.com
025-31761 , 025-32816140

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

پروانه کسب-آمیار24
نشان ملی ثبت-آمیار24

آمیار24 مجموعه ای از خدمات آنلاین(از جمله نظافت,تعمیر لوازم منزل,آهنگری,تعمیرات آسانسور,باغبانی و غیره) را برای محل کار و خانه شما فراهم کرده تا شما بتوانید به راحتی و اطمینان خاطر از متخصصین هر سرویسی استفاده کنید
مشتریان گرامی می توانند از ۳ طریق اپلیکیشن آمیار24 یا تلفنیار یا سایت درخواست های خودشان را ثبت کنند
متخصصین آمیار24 علاوه بر دارا بودن عدم سوء پیشینه و تاییدیه فنی باید تاییدیه اخلاقی نیز داشته باشند
همچنین آمیار24 برای اطمینان و جلوگیری از ضرر مشتریان مرجعی از هزینه خدمات را برای هر خدمت تهیه کرده است

کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت اندیشه پردازان سامان گستر پارس می‌باشد.