جهت-پاکسازی آب-آمیار24

پاکسازی آب

آمیار24-تاریخ مطلب-پاکسازی آب1398/07/21 Sunday
آمیار24-تعداد نمایش-پاکسازی آب347 بازدید
آمیار24-پسندیده-پاکسازی آب72+
پاکسازی آب-آمیار24-مطلب

آب یکی از مهمترین نیازهای بشراست اما آبی که سالم بوده و از نظر کیفی قابلیت شرب را داشته باشد. در برخی مواقع ممکن است به دلایلی دسترسی به آب سالم که هم اکنون از طریق شبکه های توزیع در اختیارمان قراردارد دچار آلودگی شده و قابلیت شرب خود را از دست بدهد به عن

 

آب یکی از مهمترین نیازهای بشراست اما آبی که سالم بوده و از نظر کیفی قابلیت شرب را داشته باشد. در برخی مواقع ممکن است به دلایلی دسترسی به آب سالم که هم اکنون از طریق شبکه های توزیع در اختیارمان قراردارد دچار آلودگی شده و قابلیت شرب خود را از دست بدهد به عنوان مثال در مواقع بحران و بلایا.

پاکسازی آب و آگاهی از روش های ساده آن، موضوعی است که باید هر شخصی بدان آگاهی داشته باشد تا بتواند در مواقع مورد نیاز آب آشامیدنی سالم را برای خود و اطرافیانش تامین کند. در اینجا روش های بسیار ساده برای شما معرفی خواهیم کرد که می توانید حسب مورد از آنها استفاده کنید.

۱- فیلتر کردن آب از طریق پارچه

فیلتر کردن آب از طریق پارچه یکی از ساده ترین روش های پاکسازی آب می باشد.این روش می تواند بسیاری از ناخالصی های آب و حتی حشرات و سنگ ریزه ها و … را حذف کند. استفاده از پارچه پنبه ای برای این کار مناسب تر می باشد.بسته به ضخامت پارچه زمان تصفیه می تواند طول بکشد. ضمنا بخاطر داشته باشید که قبل از هر بار استفاده بخوبی پارچه را شسته و در هنگام استفاده مجدد نیز باید دقت شود که دقیقا قسمتی که قبلا بالا بود مجدد نیز بالا قرار بگیرد.

 -مزایا

1-استفاده آسان

2-تقریبا بدون هیچ هزینه ای

3-روشی مفید که میتوان برای اهداف پیش تصفیه برای سایر روش ها نیز استفاده شود.

 - معایب

1-عدم پاکسازی کامل بخصوص در زمانی که آب آلودگی داشته باشد. لذا در زمانی که آب آلودگی میکروبی دارد باید از سایر روش ها نیزاستفاده شود.

این نوع صاف کردن ساده ترین نوع فیلتر و پاکسازی آب برای حجم کم می باشد. شما از فیلترهای شن و ماسه نیز میتوانید جهت فیلتراسیون استفاده نمایید.که میتواند بعنوان پیش تصفیه برای سایر روشها مانند نور آفتاب،کلرزنی و جوشاندن مناسب باشد.

۲- جوشاندن آب

به جرأت می توان گفت یکی از ساده ترین روش های پاکسازی آب ،جوشاندن می باشد. روشی بدون هرگونه ماده شمیایی یا افزودنی که به راحتی می توان استفاده کرد. قبل از اقدام به جوشاندن آب اگر آب کدورت یا ناخالصی دارد می توانید آب را با روش شماره ۱ فیلتر کنید سپس بجوشانید. پس از به جوش آمدن کامل آب به مدت ۳ دقیقه صبر کنید و سپس اجازه دهید تا آب کامل سرد شود. (البته این مدت زمان ۳ دقیقه به ارتفاع از سطح دریا بستگی دارد که بین ۱ الی ۳ دقیقه می تواند متغیر باشد که شما برای اطمینان می توانید ۳ دقیقه اجازه دهید آب در حالت جوش باقی بماند. 

- مزایا

1-استفاده آسان و سریع

2-حذف پاتوژنها

-معایب

نیازمند انرژی است. در صورتی که از چوب استفاده کنید تقریبا یک کیلوگرم به ازای هر لیتر آب نیاز است.

۳- روش تقطیر آب Distillation

این روش نیز همانند روش جوشاندن برای پاکسازی آب نیازمند انرژی می باشد. در این روش ظرف شما باید در بسته بوده و در بالای آن محلی جهت خروج بخار آب در نظر گرفته شود تا بتوانید آب تبخیر و تصفیه شده را جمع آوری نمایید. جوشاندن، تبخیر و میعان را در این روش مشاهده خواهید کرد. آب جمع آوری شده پس از سرد شدن تقریبا ضد عفونی شده و عاری از آلودگی می باشد. البته در این مورد هم دقت داشته باشید که می توانید ناخالصی های آب را قبل از جوشاندن توسط فیلتراسیون جدا نمایید

۴- استفاده از ترکیبات کلر

استفاده از کلریک راه ساده و موثر برای ضدعفونی آب آشامیدنی است. مانند سایر روش ها ابتدا می توانید برای پاکسازی آب از طریق روشهایی مثل فیلتراسیون استفاده نمایید چرا که کارایی گندزدایی کلر در حضور مواد کلوئیدی و سایر ناخالصی ها پایین می آید. برای ضدعفونی می توانید از قرص های کلر ، پرکلرین و حتی مایع های سفید کننده های مجاز مثل آب ژاول استفاده نمایید (آب ژاول مورد استفاده برای آب آشامیدنی حتما باید دارای «تأییدیه خوراکی» باشد). مدت زمان لازم برای عمل گندزدایی معمولا ۳۰ دقیقه است و پس از آن آب قابل شرب خواهد بود. این آب را بسته به شرایط نگهداری می توانید تا چند روز استفاده نمایید.

البته اگر تخصصی تر وارد این بحث شوید اصولا باید پس از ۳۰ دقیقه میزان کلر باقیمانده آب سنجش شود چرا که در صورتی که آب آلودگی بالایی داشته باشد ممکن است کل کلر مصرف شده و آلودگی بصورت کامل برطرف نشده باشد.

کلر مادر

از کلر مادر یک درصد نیز میتوان جهت ضدعفونی آب آشامیدنی استفاده کرد. اگر پرکلرین در اختیار دارید می توانید براحتی کلر مادر را تهیه نمایید. کافیست ۱۵ گرم (یک قاشق غذاخوری و یا سه قاشق مرباخوری سرصاف) از پودر پرکلرین را در یک ظرف مناسب (بطری تیره رنگ) ریخته و آنقدر آب اضافه می کنیم تا حجم آن به یک لیتر برسد، چنین محلولی یک درصد کلر در دسترس دارد. ۳ قطره از این محلول می تواند یک لیتر آب را ضدعفونی نماید. مقدار ۳ قطره برای آبهای زلال و روشن است و برای آبهای تیره تر پس از صاف کردن تا ۷ قطره می توان استفاده کرد. همانطور که قبلا نیز اشاره شد ۳۰ دقیقه زمان برای گندزدایی لازم می باشد.

در استفاده از پرکلرین و یا سایر ترکیبات کلر دار باید نکات ایمنی استفاده از آن را رعایت نمایید و حتما به بروشور استفاده از آنها دقت کنید و یا از افراد متخصص کمک بگیرید. بعنوان مثال در استفاده از پودر پرکلرین حتما پارچه یا دستمالی را در جلوی دهان و بینی خود بگیرید و حتما دور از دسترس اطفال نگهدارید.

- مزایا

1-کلر گندزدای خوبی بوده و می تواند عمده پاتوژن ها را به خوبی از بین ببرد.

2-کلر دارای اثر پایا بوده و کلر باقیمانده می تواند آلودگی های ثانویه را نیز از بین ببرد.

- معایب

1-این روش دارای هزینه می باشد.

2-استفاده و نگهداری از آن نیاز به احتیاط های ویژه می باشد.

 

 


null

اشتراک گذاری
قم , پارک علم و فناوری قم , ساختمان مرواید۴ , طبقه ۲ , واحد ۲۲
info[at]amyar24.com
025-31761 , 025-32816140

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

پروانه کسب-آمیار24
نشان ملی ثبت-آمیار24

آمیار24 مجموعه ای از خدمات آنلاین(از جمله نظافت,تعمیر لوازم منزل,آهنگری,تعمیرات آسانسور,باغبانی و غیره) را برای محل کار و خانه شما فراهم کرده تا شما بتوانید به راحتی و اطمینان خاطر از متخصصین هر سرویسی استفاده کنید
مشتریان گرامی می توانند از ۳ طریق اپلیکیشن آمیار24 یا تلفنیار یا سایت درخواست های خودشان را ثبت کنند
متخصصین آمیار24 علاوه بر دارا بودن عدم سوء پیشینه و تاییدیه فنی باید تاییدیه اخلاقی نیز داشته باشند
همچنین آمیار24 برای اطمینان و جلوگیری از ضرر مشتریان مرجعی از هزینه خدمات را برای هر خدمت تهیه کرده است

کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت اندیشه پردازان سامان گستر پارس می‌باشد.