جهت-تاریخچه، مزایا، مضرات و هرچه در مورد مایکروویو ها باید بدانیم-آمیار24

تاریخچه، مزایا، مضرات و هرچه در مورد مایکروویو ها باید بدانیم

آمیار24-تاریخ مطلب-تاریخچه، مزایا، مضرات و هرچه در مورد مایکروویو ها باید بدانیم1398/11/05 Saturday
آمیار24-تعداد نمایش-تاریخچه، مزایا، مضرات و هرچه در مورد مایکروویو ها باید بدانیم537 بازدید
آمیار24-پسندیده-تاریخچه، مزایا، مضرات و هرچه در مورد مایکروویو ها باید بدانیم0+
تاریخچه، مزایا، مضرات و هرچه در مورد مایکروویو ها باید بدانیم-آمیار24-مطلب

مایکروویو تاریخچه طولانی دارد. یک اجاق برقی است که با قرار گرفتن در معرض تابش الکترومغناطیسی در محدوده فرکانس مایکروویو، مواد غذایی را گرم و طبخ می کند.

 

تاریخچه، مزایا، مضرات و هرچه در مورد مایکروویو ها باید بدانیم

مایکروویو تاریخچه طولانی دارد. یک اجاق برقی است که با قرار گرفتن در معرض تابش الکترومغناطیسی در محدوده فرکانس مایکروویو، مواد غذایی را گرم و طبخ می کند. اولین مایکروویو با نام Radar range بعد از جنگ جهانی دوم توسط شرکت رایتون ساخته شد و برای اولین بار در سال 1946 به بازار آمد.

 مهندس آمریکایی، «پرسی اسپنسر» برای ساخت این اجاق از فناوری رادار که در جنگ جهانی دوم بوجود آمده بود، استفاده کرد. درواقع اسم آن برگرفته از همین فناوری رادار است. «پرسی اسپنسر» بعد از آن مایکروویو مدرن را ساخت و بهمین خاطر شرکت رایتون بعدها مجوز ثبت اختراعات خود را برای مایکروویو خانگی که برای اولین بار در سال 1955 معرفی کرده بود دریافت کرد. اما این اجاق ها برای استفاده عمومی در خانه هم خیلی بزرگ و هم گران.

مایکروویوهای اولیه نسبت به اندازه یخچال و فریزر بسیار بزرگتر بودند. در ابتدا تعداد محدودی به رستوران ها فروخته شد. چندی بعد در حدود سال 1965 شرکت رایتون امتیاز شرکت آمانا را به دست آورد و مایکروویو های آشپزخانه را در اندازه های کوچکتر ساختند و ارزان تر فروختند. در اواسط دهه 1970 آنها میلیون ها اجاق فروخته بودند.

 ماکرویوو-تاریخچه،معایب،مضرات و هرآنچه که باید در مورد ماکروویوها بدانیم-آمیار24

 اولین شرکت های سازنده مایکروویو

در بین سالهای 1964 و 1966 شرکت شارپ اولین مایکروویو را معرفی کرد و بعد از آن اجاق مایکروویو countertop برای اولین بار در سال 1967 توسط شرکت آمانا معرفی شد. پس از آنکه شارپ، اجاق های کم هزینه را برای استفاده خانگی در اواخر دهه 1970 مقرون به صرفه معرفی کرد، استفاده از آنها در آشپزخانه های تجاری و خانگی در سراسر جهان گسترش یافت. در آشپزخانه از آن برای گرم کردن مواد غذایی استفاده می کنند. مایکروویو یک وسیله آشپزخانه معمول است و برای گرم کردن دوباره غذاهای پخته شده و غذاهای متنوع بسیار محبوب است.

تکنولوژی به کار رفته در مایکروویوهای خانگی

- در مایکروویو از تکنووژی انرژی رادیویی برای تولید گرما استفاده می شود. مایکروویو خانگی امروزی متشکل از یک وسیله الکترونیکی به نام مگنترون حفره ای است که انرژی آن را تولید می کند، یک موج  که انرژی را در جهت درست هدایت می کند  و یک محفظه فلزی، که تا زمانی که مسیرش توسط مواد غذایی یا مواد دیگری گرفته یا بسته نشود، این انرژی را به دام می اندازد.

-تکنولوژی بلوتوث دیگر تکنولوژی به کار رفته در ماکروویو مدرن است،به عنوان یک فناوری مهیج در مدل های جدید.

 ماکرویوو-تاریخچه،معایب،مضرات و هرآنچه که باید در مورد ماکروویوها بدانیم-آمیار24

 

 -تکنولوژی مدرن دیگری که برای ساخت آن بکار رفته است، Chef Connectاست. ویژگی جدید با نام Chef Connect در آشپزخانه امکان اتصال یکپارچه تری به مایکروویوایجاد می کند. به این صورت که با روشن شدن وسایل آشپزخانه چراغ آن نیز به صورت خودکار روشن می شود

 - گزینه ای هم برای دریچه فن آن وجود دارد که هنگام استفاده از cooktop روشن شود.

 - استفاده از صفحه لمسی، دیگر تکنولوژی است که در نمونه های مدرن به کار رفته است.

 - تکنولوژی حرارتی، مدرن ترین تکنولوژی است که این روزها برای ساخت مایکروویو حرارتی بکار می رود و بسیار محبوب است.

 -  تکنولوژی کشویی به این صورت است که اجاق را به صورت کشو می سازنند و با یک لمس، درب آن باز و بسته می شود.

 ماکرویوو-تاریخچه،معایب،مضرات و هرآنچه که باید در مورد ماکروویوها بدانیم-آمیار24

مزیت های استفاده از مایکروویو

   استفاده از مایکروویو مزایا و مضراتی دارد که آشنایی با آن در استفاده درست از این وسیله و تصمیم گیری برای انتخاب آن برای ورود به آشپزخانه کمک کننده است.

   در ابتدا مزیت های آن را با هم مرور می کنیم.

        -دلیل اصلی خرید مایکروویو راحتی آنهاست. چه دستگاه دیگری به شما این امکان می دهد تا با فشار یک دکمه و در عرض چند دقیقه، غذای خود را گرم کرده یا آن را بپزید؟

 -ماکروویوها غذاها را سریعتر از اجاق های معمولی می پزند و در این روند خراب نمی شوند.

 -  مایکروویو همچنین به شما این اطمینان را می دهد که غذای شما هرگز نخواهد سوخت. چرا که می توانید زمان و دمای مورد نیاز را تنظیم کنید و بگذارید تا کار خود را انجام دهد.

 -  مایکروویوها بسیار اقتصادی هستند و انرژی کمتری نسبت به مشعل های گازی و اجاق های معمولی مصرف می کنند که این یک امتیاز اضافی برای آگاهی از کارایی آنهاست.

 

ماکرویوو-تاریخچه،معایب،مضرات و هرآنچه که باید در مورد ماکروویوها بدانیم-آمیار24

مضرات استفاده از مایکروویو

  - اول از همه ، شما باید نسبت به اینکه چه مواد و وسایلی در مایکروویو قرار می دهید، هوشیار و محتاط باشید. گذاشتن یک ظرف نامناسب در مایکروویو باعث ایجاد واکنش شیمیایی بین مواد غذایی پلاستیک می شود و در نتیجه ظرف ذوب شده و مواد غذایی غیر قابل خوردن به وجود می آید.

  - یکی دیگر از مضرات مایکروویو ها این است که ظرفیت آنها محدود است و به همین دلیل گزینه جالبی برای خانواده های بزرگ نیست.

 - نمی توانید هر چیزی را در مایکروویو طبخ کنید. برای مثال نمی توانید چیپس و سیب زمینی سرخ شده در آن درست کنید.

 - نمی تواند مانند اجاق گاز معمولی حالت قهوه ای و ترد بر روی غذاها تولید کند.

 -  همچنین به دلیل اینکه ماکروویو ها می توانند خیلی سریع چیزها را گرم کنند، بعضی اوقات مواد غذایی بیش از حد گرم می شوند و در برخی از موارد مثلا سیب زمینی، می تواند منفجر شود و افتضاح به بار می آورد.

 -   مهمترین عیبی که درباره کاربرد ماکروویو مطرح است اثر سرطان زا بودن این وسیله مدرن است.

 برخی تحقیقات نشان داده است که ارتعاشات شدید ماکروویو در  دیواره ی سلول های غذاها ایجاد پارگی می کند  و با به هم ریختن ساختمان ظریف برخی مواد غذایی از جمله ویتامین ها، مواد مفید داخل آن ها را خیلی زود از بین می برد. مسئله دیگر رادیکال های آزاد است که وجود و حضورش ارتباط مستقیم با بیشتر سرطان ها دارد. در اثر به جا ماندن رادیکال های آزاد باقیمانده ی حاصل از ضایعات ویتامین ها و دیگر مولکول های تخریب شده، احتمال اینکه داخل بافت غذا ترکیبات جدید خطرناک ایجاد شود بسیار است. پژوهش ها نشان می دهد که تغییراتی  در خون افرادی که غذای ماکروویو شده مصرف کرده اند ایجاد شده است. به همین خاطر احتمال سرطان  زا بودن این دستگاه را مطرح کرده اند.

 ماکرویوو-تاریخچه،معایب،مضرات و هرآنچه که باید در مورد ماکروویوها بدانیم-آمیار24

   -مواردی از کاهش سطح هموگلوبین خون در اثر مصرف شیر گرم شده با مایکروویو نیز گزارش شده است.

با بررسی مزایا و معایب دستگاه ماکروویو و در نظر گرفتن آن ، حالا تصمیم گیری با شماست که این دستگاه نه چندان ضروری را به سرویس وسایل آشپزخانه تان اضافه کنید یا دورش را خط بکشید.

اشتراک گذاری
قم , پارک علم و فناوری قم , ساختمان مرواید۴ , طبقه ۲ , واحد ۲۲
info[at]amyar24.com
025-31761 , 025-32816140

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

پروانه کسب-آمیار24
نشان ملی ثبت-آمیار24

آمیار24 مجموعه ای از خدمات آنلاین(از جمله نظافت,تعمیر لوازم منزل,آهنگری,تعمیرات آسانسور,باغبانی و غیره) را برای محل کار و خانه شما فراهم کرده تا شما بتوانید به راحتی و اطمینان خاطر از متخصصین هر سرویسی استفاده کنید
مشتریان گرامی می توانند از ۳ طریق اپلیکیشن آمیار24 یا تلفنیار یا سایت درخواست های خودشان را ثبت کنند
متخصصین آمیار24 علاوه بر دارا بودن عدم سوء پیشینه و تاییدیه فنی باید تاییدیه اخلاقی نیز داشته باشند
همچنین آمیار24 برای اطمینان و جلوگیری از ضرر مشتریان مرجعی از هزینه خدمات را برای هر خدمت تهیه کرده است

کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت اندیشه پردازان سامان گستر پارس می‌باشد.