آمیار24
835
1+
بنر زیر رسته

چند نکته که به شما در نظافت اتاقتان کمک می کند

چند نکته که به شما در نظافت اتاقتان کمک می کند

اگر جمع و جور کردن خانه برایتان مشکل است این مطلب را بخوانید

تمیزی و نظافت خانه برای خیلی از ما کاری تکراری و وقت گیر است. برای این کار هم مثل خیلی از کارها راه و روش هایی وجود دارد که این فرآیند را سریع تر و آسان تر کند تا تمیز کردن منزل هم می تواند برایمان لذت بخش شود. با هم چند مورد اساسی را مرور می کنیم از اتاق ها شروع می کنیم

 

قدم اول . از موسیقی کمک بگیرید

قبل از شروع کار ، البوم موسیقی یا قطعات آهنگ های مورد علاقه تان را در فهرست پخش بگذارید. دانلود موسیقی شاد با ریتم تند هم کمک کننده است. موسیقی آرام برای فعالیتی مثل تمیز کردن اتاق مناسب نیست. از موسیقی های انگیزشی کمک بگیرد. تعداد زیادی از آهنگ های انگیزشی روی فضای نت به صورت آنلاین قرار دارد.

 

ثبت درخواست

 

قدم دوم . به خودتان جایزه بدهید

به عنوان پاداش انجام کار برای خود جایزه ای درنظر بگیرید تماشای فیلم خوب با خانواده ، بیرون رفتن و دورهمی دوستانه ، یک کاسه بزرگ بستنی از همان نوعی که دوست دارید یا خرید کتاب مورد علاقه تان می تواند پاداش پایان کار باشد. به شرطی که برای رسیدن زودتر به جایزه عجله نکنید تا اتاق سرسری تمیز نشود

قدم سوم . رکود خود را ثبت کنید

برای اینکه کار بیش از حد طول نکشد و سنگینی کار ریتم حرکت تان را کند نکند، زمان را همراه خود کنید. تایمر تلفن همراه تان را روشن کنید . حساب کنید که چقدر طول می کشد تا مثلا روی کمدها را گردگیری کنید یا لباس های کمد را مرتب کنید. با خودتان مسابقه بگذارید و  سعی کنید کمترین زمان خود را ثبت کنید.

قدم چهارم . یک فهرست اقدام تهیه کنید

از همه کارهای مختلفی که باید برای مرتب کردن اتاق تان انجام دهید یک فهرست تهیه کنید. فهرست انجام وظایف راه بسیار خوبی برای ایجاد حس پیشرفت و تمیزی بهتر و سریع تر است. فهرست را از بالاترین اولویت تا کم اهمیت ترین آن تنظیم کنید. هربار که کاری انجام شد آن را از فهرست تان حذف کنید تا راحت تر باقیمانده ها را پیگیری کنید

قدم پنجم . داشتن فهرست موضوعی هفتگی

اگر حجم کارها زیادتر از حد معمول است یک فهرست هفتگی تهیه و تنظیم کنید. به طور نمونه ، مرتب کردن لباس ها برای دو شنبه بگذارید، گردگیری را برای پنج شنبه. سعی کنید تا حد امکان، نظم داشته باشید و به برنامه خود پایبند باشید.

 

ثبت درخواست

 

قدم ششم . از رختخواب ها شروع کنید

مرتب کردن تخت و رختخواب زمان زیادی نمی گیرد اما کمک می کند تا اتاق تمیز تر به نظر برسد و با احساس موفقیت و انرژی مثبت تمیز کرد را شروع کنید.  شستشوی مرتب و دوره ای ملحفه ها و روانداز هم احساس تازه و بوی خوش برایتان به همراه می آورد.

قدم هفتم . ظرف و ظروف را به آشپزخانه برگردانید

شما هم ممکن است جزء همان هایی باشید که لیوان و فنجان و ظرف پرشده از پوست میوه و خوراکی هایی که از آشپزخانه به اتاق برده اید در اتاق تان خودنمایی می کند. جمع و جور کردن این وسایل زمان زیادی نمی گیرد. پس بعد از مرتب کردن جای خواب از همین ها شروع کنید. تجربه ثابت کرده مورچه ها عاشق این موقعیت هستند.

قدم هشتم . زباله ها را تفکیک کنید

تفکیک زباله را از همان اتاق خواب با چند کیسه رنگی آغاز کنید. تفکیک و نظم دهی هرآنچه نمی خواهید هم به سریع تر انجام شدن کار کمک می کند. کالاهایی را که سالم اند اما دیگر نمی خواهید را در بسته جداگانه ای به موسسه های خیریه بسپارید. کاغذ و مقوای استفاده شده و باطله را هم برای بازیافت در یک کیسه زباله های کاغذی بیاندازید.

قدم نهم . حواستان پرت وسایل نشود

از چیزهای بزرگتر مثل کتاب و بالش شروع کنید بعد به وسایل کوچک تر مثل مداد و لوازم التحریر دیگر بروید. سعی کنید وسایلی را که کنار می گذارید حواس تان را پرت نکند ، چرا که می تواند روند تمیز کردن تان را طولانی تر کند.

قدم دهم . جعبه ها معجزه می کنند

داشتن جعبه در اندازه های مختلف در نظم و ساماندهی وسایل ریز و درشت مان معجزه می کند. جعبه هایی با رنگ و طرح های مورد علاقه تان تهیه کنید و هرکدام را برای نگهداری یکی از وسایل کنار بگذارید. صنایع دستی، محصولات زیبایی و بهداشتی، عکس ها و کارت ویزیت و ... همه را تفکیک و ساماندهی کنید. جعبه ها را زیر تخت خواب، کمد و میز بگذارید.

 

ثبت درخواست

 

قدم یازدهم . کمدهایی که اضافه وزن دارند

یکی از مهمترین علت نابه سامانی و به هم ریختگی اتاق خواب و سایر اتاق ها وجود کمدهایی است که از لباس و وسایل انباشته شده اند.  وسایل را بررسی کنید و ببینید در یک سال اخیر از کدام یک اصلا استفاده نکرده اید. قانونی در نظم وجود دارد که می گوید وقتی یک سال گذشت و از وسیله ای استفاده نکردید به احتمال زیاد تا سال بعد هم به کارتان نمی آید و کارایی اش تنها اشغال فضا از ظرفیت موجود کمدها و قفسه هاست.

قدم دوازدهم . اجرای مراسم غباروبی

تمام سطوح اتاق را گردگیری کنید؛ از روی میز و کمد و قفسه کتاب تا پرده ها و فن ها و حتی وسایل روشنایی و لامپ ها . از سطوح بالاتر شروع کنید تا کف زمین. بیشتر دستمال ها پرز می دهند و بعد از گردگیری روی سطح پرز باقی می گذارند. بهترین پارچه برای گردگیری، پارچه های نخی  یا کتان است.

تمیز کردن اتاق شخصی برای خیلی ها راحت نیست اما با اجرای همین چند گام ساده خواهید دید که دنیای اتاقتان از این رو به آن رو می شود. امتحان کنید.

اشتراک گذاری مطلب
LinkedinLinkedinLinkedin

دیگر مطالب پیشنهادی آمیار

مشاهده مطالب بیشتر